Marťanská záhada: Jsou buňky objevené uvnitř meteoritu organického původu?

25.08.2014 - Martin Reichman

Vědci objevili zvláštní struktury připomínající mikrobiální buňky uvnitř známého marťanského meteoritu, který dopadl v roce 1911 v Egyptě. Stále si ale nejsou jisti, zda jde o důkaz existence života na Marsu


Reklama

Desetikilogramový meteorit Nakhla, pojmenovaný podle oblasti kam v roce 1911 dopadl, je předmětem zkoumání vědců již mnoho let. Nejnovější výzkum vědců z Národní technické univerzity v Aténách, navazoval na již dříve objevené zvláštní struktury uvnitř meteoritu, které svým tvarem připomínají buňky organického charakteru.

Duté a vejčité buňky uvnitř meteoritu jsou přibližně 80 mikronů dlouhé a 60 mikronů široké. K jejich studiu vědci použili nejnovější přístroje, včetně elektronových mikroskopů, rentgenové analýzy a hmotnostní spektrometrie. Výsledky ukázaly, že objevené buňky jsou bohaté na železo, síran vápenatý, chlorid sodný, uhličitan železa a další hydratované minerály, tedy prvky, které jsou slučitelné s existencí života na Marsu. Některé z nich vznikly jako důsledek chemických proseů ve vodě. Vědci zároveň vyloučili, že by nalezené prvky mohly souviset s kontaminací na Zemi. Buňky jsou totiž mnohem větší, než jaké byly zaznamenány na naší planetě.

Mohlo by vás zajímat: Pozor! Padá kosmické kamení aneb Pády meteoritů v historii

Přestože vzhled podivných struktur evokuje organický původ, vědci se přiklánějí spíše ke geologickému vzniku. S největší pravděpodobností se totiž jedná o vzduchové bubliny. Závěry výzkumu tak sice nepotvrdily existenci života na Marsu, zároveň je podle vědců ani nevyloučily. Meteorit byl totiž během své cesty na Zemi vystaven silnému ultrafialovému záření, které mohlo veškeré známky života spolehlivě zničit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    online.liebertpub.com

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír
Historie

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje

Válka

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907