Máš-li dlouhý vous, nechoď mezi nás

17.04.2015 - redakce 100+1

Postup Islámského státu budí obavy po celém světě a mnoho lidí si začíná s vyznavači radikálního islámu spojovat plnovous. V Turecku se proto někteří své ozdoby raději zbavují


Reklama

Holiči v jihovýchodním Turecku mají pěkné výdělky. Muži si totiž nechávají holit vousy, aby je někdo neoznačil za extremisty. Obavy panují zejména ve městě Diyarbakır, kde došlo k násilným střetům mezi islamisty a členy početné kurdské komunity. Ti se dožadují zásahu turecké vlády v severní Sýrii a ochrany tamní kurdské menšiny.

Protesty v Diyarbakıru se však vymkly kontrole, když Kurdové začali bez rozmyslu napadat všechny muže s plnovousem a obviňovat je z džihádismu. Ve snaze zachovat si zdraví, či dokonce holý život se stovky muslimů svých vousů kvapně zbavily. Ačkoliv si holiči více zákazníků pochvalují, uvědomují si nespravedlnost, jež ve městě panuje.

„Lidé, kteří nemají s Islámským státem ani s Hizballáhem nic společného, během protestů nespravedlivě trpěli jen kvůli svým vousům,“ komentuje situaci jeden z místních holičů. „Chodí se k nám teď oholit nebo si nechat upravit tvar plnovousu.“ Jeho kolega dodává, že dříve za jeden den oholil tři nebo čtyři muže, zatímco dnes jich je denně patnáct. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907