Reklama


Máte astma? Možná za to může vaše babička

12.10.2014 - redakce 100+1

Podle nových studií prý kouření v těhotenství může ovlivnit nejen vlastní děti, ale dokonce i vnoučata kuřačky. Není to přehnané tvrzení?


Reklama

O škodlivosti kouření nemusíme spekulovat. Existuje spousta odborných článků, z nichž se dozvídáme o široké škále onemocnění, které tento zlozvyk způsobuje. Oxid uhelnatý, obsažený v cigaretovém dýmu, snižuje okysličení krve a tím i všech tkání v těle. Kuřák se tak vystavuje kromě rizika vzniku rakoviny také možnému onemocnění aterosklerózou, infarktu, vzniku srdečních arytmií a celé řadě dalších komplikací.

Každý také ví, že přijímáním nikotinu a dehtu v těhotenství matka velmi nebezpečně ovlivňuje zdraví svého nenarozeného dítěte. Podle posledních zjištění vědců Bristolské univerzity však těhotná kouřící žena může ovlivnit navíc i zdravotní stav svých vnoučat. Tuto teorii potvrdily také experimenty na krysách v kalifornském institutu Harbor-UCLA Medical Centre.

Novorozenci s astmatem

Vědci při nich vystavovali březí krysy nikotinovému kouři. Jejich mláďata se narodila s poškozením plic, trpěla chronickým plicním onemocněním a měla sklony k astmatu. I když tito jedinci již dále po narození nikotinovému kouři vystaveni nebyli, jejich potomci se narodili se stejnými vadami plic.

V současné době žije po celém světě 300 milionů lidí s astmatem, je tedy otázkou, zda to částečně nemá na svědomí i generace našich babiček, která ještě o extrémní škodlivosti kouření nevěděla. 

  • Zdroj textu: 100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Naprostá většina pacientů má potíže s jednou ze čtyř skupin podnětů. Jsou to zvířata (myši, hmyz, pavouci, hadi), prostředí či přírodní jevy (voda, výšky, bouřky), situace (pobyt ve stísněných prostorách), krev či zranění (například strach z injekcí, medicínských zákroků a podobně).

Zajímavosti
Revue

Papež Jan VIII. porodil přímo uprostřed procesí kardinálů na římské ulici Via Sacra.

Historie

Uran má tak výrazný sklon rotační osy, jako kdyby kolem Slunce „válel sudy“

Vesmír

Rak bahenní v přirozeném prostředí

Příroda

Nový robot si poradí s nábytkem IKEA

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907