MAVEN poslouží i jako pošťák pro Curiosity

14.11.2014 - Martin Reichman


Reklama

Americká sonda MAVEN, která se před necelými dvěma měsíci zabydlela na oběžné dráze Marsu, dokáže plnit i velmi neočekávané úkoly. Sonda, jejímž primárním úkolem je výzkum atmosféry Marsu a vlivu slunečního větru na horní vrstvy jeho plynného obalu, se spojila s roverem Curiosity a převzala od něj 550 MB dat, aby je posléze přeposlala domů na Zemi.

Obě zařízení jsou vybavena komunikátorem Electra UHF sloužícímu k přenosu dat mezi Zemí a sondami na povrchu planety a pro jejich lokalizaci. Právě prostřednictvím Electra UHF Curiosity přenesl data k MAVEN a ta je na počátku listopadu odeslala domů. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907