MAVEN začala s výzkumem atmosféry Marsu a posílá první snímky

27.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Kosmická sonda MAVEN, které vyrazila v listopadu 2013 k oběžné dráze Marsu, se hned po vstupu na orbit rudé planety pustila do práce. Pomocí ultrafialového zobrazovacího spektrografu nyní mapuje horní vrstvy atmosféry Marsu a je tak vůbec první pozemskou sondou, která tuto část atmosféry zkoumá.

První snímek ukazuje ultrafialové světlo odrážející se od atomů vodíku (modrá), kyslíku (zelená) a povrchu planety (červená). Ze složeného i jednotlivých snímků je patrné, že lehčí atomický vodík sahá tisíce kilometrů do vesmíru, zatímco těžší atomy kyslíku jsou gravitací drženy blíže k povrchu. Oba atomy jsou produktem rozpadu vody a oxidu uhličitého v marťanské atmosféře a informace z MAVENu by nám mohly napovědět, jak rychle vlastně Mars o vodu v atmosféře přichází.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907