Medicína s nadhledem: Superhrdinské protézy pro nejmenší pacienty

09.10.2015 - Stanislav Mihulka

Protézy mohou být velice cool


Reklama

Lékaři a pacienti doposud dávali přednost takovým protézám rukou, které by byly co nejvíce realistické, ať už vzhledem nebo pohybovými schopnostmi. A výrobci protéz jejich požadavky více či méně úspěšně řešili.

Společnost Open Bionics se ale vydala poněkud jinou cestou. Ve spolupráci s majiteli značek oblíbených postaviček v rámci programu Disney Accelerator navrhli několik nových designů protéz pro děti. Jsou mezi nimi ruce robotického obleku Iron Mana, princezny Elsy z Ledového království a rytíře Jedi ze světa Hvězdných válek.

Protézy Open Bionic nic nepředstírají, ale naopak dělají ze svých dětských majitelů superhrdiny. Lidé Open Bionic se zeptali pacientů s protézami, na čem jim vlastně záleží. Ukázalo se, že jim jde nejvíc o vzhled a váhu protéz, jejich pohybové schopnosti jsou až na druhém místě. Proto protézy odlehčili a vylepšili jejich estetiku. Nakonec z nich jsou nejsou umělé ruce, ale spíš cool módní doplňky, které budou ostatní děti jejich majitelům závidět.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Open Bionics, Disney Accelerator

  • Zdroj fotografií: Open Bionics

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907