Medicína s nadhledem: Superhrdinské protézy pro nejmenší pacienty

09.10.2015 - Stanislav Mihulka

Protézy mohou být velice cool


Reklama

Lékaři a pacienti doposud dávali přednost takovým protézám rukou, které by byly co nejvíce realistické, ať už vzhledem nebo pohybovými schopnostmi. A výrobci protéz jejich požadavky více či méně úspěšně řešili.

Společnost Open Bionics se ale vydala poněkud jinou cestou. Ve spolupráci s majiteli značek oblíbených postaviček v rámci programu Disney Accelerator navrhli několik nových designů protéz pro děti. Jsou mezi nimi ruce robotického obleku Iron Mana, princezny Elsy z Ledového království a rytíře Jedi ze světa Hvězdných válek.

Protézy Open Bionic nic nepředstírají, ale naopak dělají ze svých dětských majitelů superhrdiny. Lidé Open Bionic se zeptali pacientů s protézami, na čem jim vlastně záleží. Ukázalo se, že jim jde nejvíc o vzhled a váhu protéz, jejich pohybové schopnosti jsou až na druhém místě. Proto protézy odlehčili a vylepšili jejich estetiku. Nakonec z nich jsou nejsou umělé ruce, ale spíš cool módní doplňky, které budou ostatní děti jejich majitelům závidět.

  • Zdroj textu:

    Open Bionics, Disney Accelerator

  • Zdroj fotografií: Open Bionics

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907