Mega tsunami: Před 73 tisíci lety zaplavila Kapverdy vlna vysoká 250 metrů

06.10.2015 - Martin Reichman

Třicetimetrová vlna tsunami, která zpustošila Indonésii, byla pouhou vlnkou proti té, která v minulosti zaplavila Kapverdy


Reklama

Zemětřesení v Indickém oceánu, které v roce 2004 vzniklo posunutím tektonické desky, vyvolalo masivní vlnu tsunami. Třicet metrů vysoká vlna tehdy usmrtila 230 tisíc lidí a způsobila miliardové škody především v Indonésii, Indii, Thajsku a na Srí Lance. I přes hrůzný rozsah této přírodní katastrofy, bylo tsunami z roku 2004 pouhou vlnkou proti tomu, které v minulosti zasáhlo Kapverdské ostrovy.

Mega tsunami

Kapverdské ostrovy se nacházejí v jižní části severního Atlantiku, přibližně 570 kilometrů od pobřeží Afriky. Souostroví se skládá z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků. Všechny ostrovy jsou vulkanického původu, pouze jeden je ale doposud aktivní. Nachází se na ostrově Fogo a jmenuje se Pico do Fogo.

Právě tento 2 829 metrů vysoký vulkán má na svědomí obří vlnu, která se před 73 tisíci lety převalila přes celé souostroví. Podle vědců z bristolské univerzity se tehdy část vulkánu oddělila a sesunula se do oceánu. Obrovské množství horniny způsobilo megavlnu tsunami, která podle počítačových modelů dosahovala výšky až 270 metrů.

V okamžiku, kdy obří vlna dorazila k ostrovu Santiago, vzdáleného 55 kilometrů od vulkánu Pico do Fogo, dosahovala výšky okolo 170 metrů. Jako kamínky zvedala vlna obří pískovcové balvany vážící 700 tun a unášela je hluboko do vnitrozemí ostrova. Některé z těchto balvanů vědci objevili až půl kilometru ve vnitrozemí, ve výšce přes 200 metrů nad hladinou moře.

900 metrů vysoká vlna

Událost stará přes 70 tisíc let se nás ale dotýká více, než by se mohlo zdát. Podle doktora Simona Daye, z University College London, by se podobný scénář mohl opakovat i na jednom z Kanárských ostrovů - La Palma, na kterém se nachází aktivní vulkán Cumbre Vieja. Sesuv západního křídla tohoto rozsáhlého stratovulkánu by mohl vyvolat vlnu tsunami vysokou až 900 metrů

V okamžiku kdy by tato vlna dosáhla západního pobřeží Afriky, dosahovala by výšky okolo 100 metrů. Byla by tedy třikrát vyšší než ta, která v roce 2004 zpustošila Indonésii. Dopady ničivé vlny by ale pocítila i vzdálená Florida. K jejím břehům by podle Simona Daye mohla dorazit až 50metrová vlna.

Reklama

  • Zdroj textu:

    American Association for the Advancement of Science, Live Science

  • Zdroj fotografií: Ricardo Ramalho, NASA, Shutterstock, Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907