Megaraketa Falcon Heavy: Tohle je budoucnost vesmírných letů

29.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

SpaceX zveřejnila zbrusu novou animaci, v níž představuje svou vizi těžkotonážních letů budoucnosti. Raketa Falcon Heavy se má stát nesilnější raketou od časů Saturnu V. Přes 68 metrů vysoká raketa, s 27 motory pohánějícími tři boostery, má mít startovací tah srovnatelný s osmnácti Boeingy 747. Falcon 9 má být schopen dopravit na oběžnou dráhu více než 53 tun nákladu.

TIP: NASA představuje: Nová obří raketa bude k dispozici do roku 2018

Video také názorně ukazuje jak si SpaceX představuje opakované použití boosterů. Po vynesení rakety do plánované výšky, se dvojice posilovačů od rakety oddělí a po elegantní otočce se vrací zpět na Zemi, aby ve svislé poloze ladně přistály v komplexu 39A na Kennedyho vesmírné základně. Stejný scénář se následně opakuje i u centrálního stupně. Opakované použití prvního stupně je dlouhodobým cílem Elona Muska a celé SpaceX, první ostrý pokus ostatně proběhl, během lednového startu nákladní lodi Dragon.

Tou úplně nejlepší zprávou, která představené plány SpaceX doprovází je, že startu nové supertěžké rakety Falcon 9, bychom se mohli dočkat ještě v letošním roku.

  • Zdroj textu:

    YouTube, SpaceX

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pochod žen v roce 1915 v New Yorku. K volbám zde mohly dámy poprvé v listopadu 1918.

Historie

Léčba eboly bude náročná i s fungujícími léky

Věda

Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.

Zajímavosti

Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.

Vesmír

Nažka pocházející z rozšířené trvalky – hlaváče fialového (Scabiosa columbaria). Snímek slouží zároveň jako srovnání dvou metod mikroskopie. Nalevo je obrázek ze světelného mikroskopu, který je ve skutečných barvách a působí „živěji“, napravo je dobarvený snímek z elektronového mikroskopu, který na rozdíl od prvního poskytuje větší množství detailů a hloubku ostrosti. (Autor: Viktor Sýkora)

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907