Megasnímek z Hubbleova teleskopu: 100 miliónů hvězd v Galaxii v Andromedě

07.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Jaké hvězdy tvoří Galaxii v Andromedě? Odpověď na tuto otázku hledá skupina badatelů za pomoci největšího kdy sestaveného obrazu z Hubbleova kosmického dalekohledu. Výsledek zvaný PHAT (Panchromatic Hubble Andromeda Treasury) obsahuje tisíce pozorování, koncentrovaných do stovek políček, které pokrývají asi třetinu Galaxie v Andromedě s více než 100 miliony hvězd.

Údaje z PHAT se nyní analyzují, s cílem porozumět, kde a jak v Galaxii v Andromedě vznikaly hvězdy a identifikovat a charakterizovat hvězdokupy a její neprostupný prach. Vědci věří, že tento postup bude možné později aplikovat například i na Mléčnou dráhu.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: PHAT team

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907