Mercury Faith 7: Problémy při návratu z kosmu

15 . 5 . 1963

Reklama

Patnáctého května 1963 ráno místního času vynesla raketa Atlas z floridského mysu Canaveral na oběžnou dráhu poslední kosmickou loď v rámci programu Mercury, který znamenal vesmírnou premiéru pro americké astronauty. Do plavidla pokřtěného Faith 7 (Víra 7) se posadil vojenský pilot Leroy Gordon Cooper. Mise trvala přes 34 hodin, loď obletěla 22× Zemi a dosáhla orbity s maximální výškou 267 km. 

Cooper se během letu zapojil do řady vědeckých pokusů: například z plavidla vypustil speciální kouli s pulzujícími světly a zkoušel ji poté na oběžné dráze pozorovat. Zkoumal také vesmírnou radiaci, poprvé v dějinách americké kosmonautiky vysílal živé televizní záběry na Zemi (zatím jen pro řídící středisko) a rovněž jako první astronaut USA v kosmu spal – celkem šest hodin, spánek byl však přerušovaný. Jako by Cooper tušil, co ho čeká dalšího dne…

Když se mise chýlila ke konci, překvapil astronauta při 21. obletu Země elektrický zkrat, který připravil o energii systém automatické stabilizace a řízení. Cooper s pomocí kolegy Johna Glenna na palubě sledovací lodi poblíž Japonska připravil a provedl manuálně řízený brzdicí zážeh, při němž mu pomohly hodinky na ruce a navigace podle hvězd skrz okýnka. Navzdory poněkud drsné improvizaci přistála Faith 7 pouhých 6 km od záchranného plavidla USS Kearsarge v Pacifiku

Cooper poté zavítal do vesmíru ještě jednou – o dva roky později strávil na oběžné dráze celý týden s kolegou Charlesem Conradem jako velitel letu Gemini 5. Proslul také vzpomínkami na pozorování UFO v roce 1951, když sloužil coby vojenský pilot v Německu. Popřel však zprávy o údajném sledování „neidentifi kovaných létajících předmětů“ při letu Mercury.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907