Sonda Messenger s největší pravděpodobností dnes napíše svůj epilog – po čtyřech letech strávených na oběžné dráze Merkuru se zaboří do jeho krátery posetého povrchu. Během své mise sonda pořídila více než 250 tisíc snímků. Jedním z nich je i mapa Merkuru v neviditelném spektru. Snímek byl pořízen spektrometrem MASCS (Mercury Atmosphere and Surface Composition Spectrometer) a každá barva na něm reprezentuje jinou vlnovou délku.
Spektrometr MASCS je vlastně kombinací dvou přístrojů - spektrometru pracujícího v ultrafialové a viditelné oblasti (Ultraviolet Visible Specrometer) a spektrografu pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast (Visible-Infrared Spectrograph). První z nich zkoumá chemické složení a vlastnosti atmosféry, druhý na povrchu zjišťuje přítomnost minerálů obsahujících železo a titan.
nasa.gov
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)