Merkur v neviditelném spektru: Sonda Messenger dnes napíše svůj epilog

30.04.2015 - Martin Reichman


Reklama

Sonda Messenger s největší pravděpodobností dnes napíše svůj epilog – po čtyřech letech strávených na oběžné dráze Merkuru se zaboří do jeho krátery posetého povrchu. Během své mise sonda pořídila více než 250 tisíc snímků. Jedním z nich je i mapa Merkuru v neviditelném spektru. Snímek byl pořízen spektrometrem MASCS (Mercury Atmosphere and Surface Composition Spectrometer) a každá barva na něm reprezentuje jinou vlnovou délku.

Spektrometr MASCS je vlastně kombinací dvou přístrojů - spektrometru pracujícího v ultrafialové a viditelné oblasti (Ultraviolet Visible Specrometer) a spektrografu pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast (Visible-Infrared Spectrograph). První z nich zkoumá chemické složení a vlastnosti atmosféry, druhý na povrchu zjišťuje přítomnost minerálů obsahujících železo a titan.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, Johns Hopkins University Applied Physics LaboratoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907