Měsíční rover Jutu žije. Má ale problémy. Podaří se je vyřešit?

15.02.2014 - Petr Broža

Ačkoliv podle prvních zpráv z tohoto pondělí a úterý (10. a 11. února) se zdálo, že rover Jutu druhou lunární noc nepřežil, nyní opět existuje naděje, že bude opět - alespoň částečně - fungovat


Reklama

Ve středu se totiž rover ozval a od té doby plně komunikuje. Trpí však blíže nespecifikovanými mechanickými poruchami, které mu znemožňují správně hibernovat v době mrznoucí noci. Jeden ze solarních panelů se pravděpodobně nedokáže zavinout a chránit vnitřek robota před krutými podmínkami noci.

Na měsíční povrch sjel z rampy sondy Čchang-e 3 v polovině prosince loňského roku a přežil bez zjevných potíží první lunární noc. Při hibernaci před druhou nocí však došlo k určitým problémům, které úplnou hibernaci znemožnily. Po celou dobu druhé měsíční noci tak existovaly oprávněné obavy, že se Jutu už neprobudí. To se naštěstí nakonec nepotvrdilo.

Čínští vědci a technici se nyní snaží zjistit, co je příčinou potíží roveru a jakého přesně jsou charakteru. Mají na to už jen něco přes týden. Za tuto dobu totiž začne další lunární noc, kdy teploty klesají na -180 stupňů Celsia. A robot na ni musí být dobře připraven.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: CNSA, Chinanews

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907