Měsíční rover Jutu žije. Má ale problémy. Podaří se je vyřešit?

15.02.2014 - Petr Broža

Ačkoliv podle prvních zpráv z tohoto pondělí a úterý (10. a 11. února) se zdálo, že rover Jutu druhou lunární noc nepřežil, nyní opět existuje naděje, že bude opět - alespoň částečně - fungovat


Reklama

Ve středu se totiž rover ozval a od té doby plně komunikuje. Trpí však blíže nespecifikovanými mechanickými poruchami, které mu znemožňují správně hibernovat v době mrznoucí noci. Jeden ze solarních panelů se pravděpodobně nedokáže zavinout a chránit vnitřek robota před krutými podmínkami noci.

Na měsíční povrch sjel z rampy sondy Čchang-e 3 v polovině prosince loňského roku a přežil bez zjevných potíží první lunární noc. Při hibernaci před druhou nocí však došlo k určitým problémům, které úplnou hibernaci znemožnily. Po celou dobu druhé měsíční noci tak existovaly oprávněné obavy, že se Jutu už neprobudí. To se naštěstí nakonec nepotvrdilo.

Čínští vědci a technici se nyní snaží zjistit, co je příčinou potíží roveru a jakého přesně jsou charakteru. Mají na to už jen něco přes týden. Za tuto dobu totiž začne další lunární noc, kdy teploty klesají na -180 stupňů Celsia. A robot na ni musí být dobře připraven.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: CNSA, ChinanewsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907