Měsíční rover Jutu žije. Má ale problémy. Podaří se je vyřešit?

15.02.2014 - Petr Broža

Ačkoliv podle prvních zpráv z tohoto pondělí a úterý (10. a 11. února) se zdálo, že rover Jutu druhou lunární noc nepřežil, nyní opět existuje naděje, že bude opět - alespoň částečně - fungovat


Reklama

Ve středu se totiž rover ozval a od té doby plně komunikuje. Trpí však blíže nespecifikovanými mechanickými poruchami, které mu znemožňují správně hibernovat v době mrznoucí noci. Jeden ze solarních panelů se pravděpodobně nedokáže zavinout a chránit vnitřek robota před krutými podmínkami noci.

Na měsíční povrch sjel z rampy sondy Čchang-e 3 v polovině prosince loňského roku a přežil bez zjevných potíží první lunární noc. Při hibernaci před druhou nocí však došlo k určitým problémům, které úplnou hibernaci znemožnily. Po celou dobu druhé měsíční noci tak existovaly oprávněné obavy, že se Jutu už neprobudí. To se naštěstí nakonec nepotvrdilo.

Čínští vědci a technici se nyní snaží zjistit, co je příčinou potíží roveru a jakého přesně jsou charakteru. Mají na to už jen něco přes týden. Za tuto dobu totiž začne další lunární noc, kdy teploty klesají na -180 stupňů Celsia. A robot na ni musí být dobře připraven.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: CNSA, Chinanews

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907