Město pod hladinou: Odstěhujeme se na moře?

05.11.2013 - Jan Miklín

Britský designer Phil Pauley má moře a život v nich rád. A to tak, že navrhl koncept soběstačného „mořského města“, vznášejícího se na vlnách oceánu


Reklama

„O vybudování podmořského města jsem přemýšlel uplynulých dvacet let,“ vysvětluje Pauley, „a navržený koncept je výsledkem asi tříleté práce.“ Zdá se vám představa života na moři poněkud zvláštní? Designér je přesvědčen, že jednou na tom nic divného nebude. „Nechci vypadat jako fanatik, ale věřím, že stačí jen pár let počkat a můj návrh přijde vhod.“

Podmořská sluneční soustava

Mořské město se skládá z několika pravidelně rozmístěných a vzájemně propojených koulí, s celkovým průměrem konstrukce 340 m. Zatímco sedm dvacetipatrových objektů má sloužit k bydlení (jejich kapacita by měla být okolo stovky lidí), centrální – dvojnásobně velká – koule by měla poskytovat vodnímu městu všechny životní funkce.

Projekt nazvaný Sub-Biosphere 2 by totiž měl být naprosto soběstačný: žádné dodávky elektřiny, kyslíku, pitní vody nebo jídla, o vše se má postarat samotný umělý ekosystém. Obří koule by většinu času měly plavat na hladině, ponořeny z poloviny, ale v případě bouře budou schopné úplného ponoření pod hladinu.

Že to všechno vypadá příliš utopisticky? Možná, ale na podobném projektu už pracovali i vědci z University of Arizona. Zatím jde jen o plány na papíře, ale kdoví, jak to dopadne za pár (desítek) let.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907