Meteorický roj Lyrid nad chorvatskou Istrií

24.04.2015 - Martin Reichman


Reklama

Včerejší noční obloha patřila každoročnímu představení meteorického roje Lyrid, které bylo k vidění takřka ze všech koutů světa. Takhle například rozzářil meteor noční oblohu nad chorvatskou Istrií. Záblesk jasného meteoru nad jihovýchodním obzorem kříží centrální oblast Mléčné dráhy. Meteor se tuto chvíli pohyboval zhruba ve výšce 100 kilometrů rychlostí 48 kilometrů za sekundu. Jeho stopa směřuje zpět do radiantu roje v souhvězdí Lyry, které je vysoko na severním jarním nebi a je už mimo snímek. Vpravo od výdutě Mléčné dráhy žlutě svítí obří hvězda Antares, ještě výše, poblíž pravého okraje, je jasná planeta Saturn.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Marko Korosec

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907