Metro v New Yorku: Královna podzemí s délkou skoro 400 km

01.12.2013 - Richard Guryča

Metro v New Yorku sice není největší, ale za to má nejvíce stanic. A je také suverénně nejzářivější filmovou hvězdou mezi podzemními drahami světových měst


Reklama

Metro v New Yorku není největší na světě, z hlediska délky tratí drží primát Tokio a Peking. Newyorská podzemní dráha však určitě patří k nejvytíženějším – denně přepraví až šest milionů cestujících. Je rovněž nejrozšířenějším podzemním městským dopravním systémem světa, pokud jde o dopravní uzly. Cestující se v něm mohou přepravovat na 26 linkách se 468 stanicemi (některé zdroje udávají odlišný počet stanic podle toho, zda se započítávají ty spojené a přestupní). Celková délka tratí dosahuje 368 km a projíždí po nich kolem šesti tisíc vozů. Některé linky se ještě dělí na lokální a expresní. Ty nejdelší nemají dvacet stanic jako u nás v Praze, ale padesát až šedesát. Jako jeden z mála dopravních systémů je newyorská podzemní dráha v provozu nonstop.

Více než sto let

První cestující byli newyorskou podzemkou přepraveni 27. října roku 1904, přičemž nadzemní městský vlak, který lze považovat za předchůdce metra, jezdí v New Yorku už od roku 1869. Zpočátku fungovala jen jedna podzemní linka pod Broadwayí a měřila zhruba 14 km.

Od začátku existence metra provozovali jeho tratě dva soukromí dopravci. Od roku 1932 se k nim přidalo město, které dříve tratě, jež samo vybudovalo, pouze pronajímalo dopravním firmám. V roce 1940 město nakonec obě soukromé společnosti koupilo a vytvořilo jednotnou síť metropole. Vlastníkem celého dopravního systému metra je tak dnes město New York, ale jeho provoz zajišťuje opět nájemní firma s názvem New York City Transit Authority. Základní jízdenka stojí v současné době 2,25 dolaru.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907