Metrový červ rostoucí pod kůží: Další strašlivá nemoc na pokraji vymýcení

19.01.2015 - Martin Reichman

Zní to jako scénář z hororu – téměř metrový červ, putující lidským tělem, číhající na příležitost k vypuštění nové generace potomků. Seznamte se s vlasovcem medinským


Reklama

Neštovice a mor skotu byly doposud jedinými nemocemi, které se podařilo soustředěným úsilím a celosvětovým očkovacím programem zcela vymýtit. Nyní se k nim přidala i další zákeřná nemoc – onemocnění způsobené vlasovcem medinským.

Pokud jste o vlasovci nikdy neslyšeli, pak vězte, že se jednalo zejména v Africe a Asii o velmi rozšířeného parazita. Jen v roce 1986 bylo na světě diagnostikováno přes 3,5 milionu případů nákazou vlasovcem medinským, zvaným také guinejský červ. Přestože nejde o smrtelné onemocnění, je velmi nebezpečné a bolestivé.

Červ rostoucí v lidském těle

Do těla se tento červ, tenký jako špageta a dorůstající délky až 80 centimetrů, dostával pozřením vody kontaminované jeho larvami. V lidském těle se poté vyvíjel a několik měsíců si razil cestu svaly a tkáněmi do podkoží.

Výsledkem jeho putování byl velmi bolestivý vřed obvykle na ruce nebo noze. Při styku s vodou vřed praskl a červ uhnízděný pod kůží vypustil do vody vajíčka nové generace parazitů.

Odstranění vlasovce medinského z těla není nic pro slabé povahy. Parazita je třeba uchopit v okamžiku, kdy z kůže vysune část svého těla a opatrně jej vytáhnout. Vzhledem k tomu, že je prorostlý svalovou tkání, jde o velmi bolestivou proceduru.

Osvěta a čistá voda

Za vymýcením zákeřného parazita nestálo očkování ani léky, nýbrž osvěta v dotčených oblastech a důsledné filtrování vody pomocí jednoduchých sít. Zatímco ještě před 30 lety se vlasovec hojně vyskytoval v 22 tisících vesnicích, za poslední rok lékaři objevili jen 126 případů. Podle medicínských odborníků jde o neklamnou známku brzkého definitivního vymýcení tohoto nepříjemného onemocnění.

  • Zdroj textu:

    Centers for Disease Control and Prevention

  • Zdroj fotografií: cartercenter.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907