Metrový červ rostoucí pod kůží: Další strašlivá nemoc na pokraji vymýcení

19.01.2015 - Martin Reichman

Zní to jako scénář z hororu – téměř metrový červ, putující lidským tělem, číhající na příležitost k vypuštění nové generace potomků. Seznamte se s vlasovcem medinským


Reklama

Neštovice a mor skotu byly doposud jedinými nemocemi, které se podařilo soustředěným úsilím a celosvětovým očkovacím programem zcela vymýtit. Nyní se k nim přidala i další zákeřná nemoc – onemocnění způsobené vlasovcem medinským.

Pokud jste o vlasovci nikdy neslyšeli, pak vězte, že se jednalo zejména v Africe a Asii o velmi rozšířeného parazita. Jen v roce 1986 bylo na světě diagnostikováno přes 3,5 milionu případů nákazou vlasovcem medinským, zvaným také guinejský červ. Přestože nejde o smrtelné onemocnění, je velmi nebezpečné a bolestivé.

Červ rostoucí v lidském těle

Do těla se tento červ, tenký jako špageta a dorůstající délky až 80 centimetrů, dostával pozřením vody kontaminované jeho larvami. V lidském těle se poté vyvíjel a několik měsíců si razil cestu svaly a tkáněmi do podkoží.

Výsledkem jeho putování byl velmi bolestivý vřed obvykle na ruce nebo noze. Při styku s vodou vřed praskl a červ uhnízděný pod kůží vypustil do vody vajíčka nové generace parazitů.

Odstranění vlasovce medinského z těla není nic pro slabé povahy. Parazita je třeba uchopit v okamžiku, kdy z kůže vysune část svého těla a opatrně jej vytáhnout. Vzhledem k tomu, že je prorostlý svalovou tkání, jde o velmi bolestivou proceduru.

Osvěta a čistá voda

Za vymýcením zákeřného parazita nestálo očkování ani léky, nýbrž osvěta v dotčených oblastech a důsledné filtrování vody pomocí jednoduchých sít. Zatímco ještě před 30 lety se vlasovec hojně vyskytoval v 22 tisících vesnicích, za poslední rok lékaři objevili jen 126 případů. Podle medicínských odborníků jde o neklamnou známku brzkého definitivního vymýcení tohoto nepříjemného onemocnění.

  • Zdroj textu:

    Centers for Disease Control and Prevention

  • Zdroj fotografií: cartercenter.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stoupající hladiny způsobí ve městech škody, jejichž očekávaná výše dosáhne do konce století desítek trilionů korun.

Zajímavosti
Věda
Historie

Rekonstrukce hrubého vzhledu magnetického pole Slunce. Je zřejmé, že jde o velmi komplikovaný magnet

Vesmír

Menší obrázky ukazují, jak karty vidíme my, a větší, jak je vidí včely.

Zajímavosti

Příslušníci Local Defence Volunteers - konkrétně tito muži bojovali proti Němcům už v Belgii za Velké války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907