Metrový červ rostoucí pod kůží: Další strašlivá nemoc na pokraji vymýcení

19.01.2015 - Martin Reichman

Zní to jako scénář z hororu – téměř metrový červ, putující lidským tělem, číhající na příležitost k vypuštění nové generace potomků. Seznamte se s vlasovcem medinským


Reklama

Neštovice a mor skotu byly doposud jedinými nemocemi, které se podařilo soustředěným úsilím a celosvětovým očkovacím programem zcela vymýtit. Nyní se k nim přidala i další zákeřná nemoc – onemocnění způsobené vlasovcem medinským.

Pokud jste o vlasovci nikdy neslyšeli, pak vězte, že se jednalo zejména v Africe a Asii o velmi rozšířeného parazita. Jen v roce 1986 bylo na světě diagnostikováno přes 3,5 milionu případů nákazou vlasovcem medinským, zvaným také guinejský červ. Přestože nejde o smrtelné onemocnění, je velmi nebezpečné a bolestivé.

Červ rostoucí v lidském těle

Do těla se tento červ, tenký jako špageta a dorůstající délky až 80 centimetrů, dostával pozřením vody kontaminované jeho larvami. V lidském těle se poté vyvíjel a několik měsíců si razil cestu svaly a tkáněmi do podkoží.

Výsledkem jeho putování byl velmi bolestivý vřed obvykle na ruce nebo noze. Při styku s vodou vřed praskl a červ uhnízděný pod kůží vypustil do vody vajíčka nové generace parazitů.

Odstranění vlasovce medinského z těla není nic pro slabé povahy. Parazita je třeba uchopit v okamžiku, kdy z kůže vysune část svého těla a opatrně jej vytáhnout. Vzhledem k tomu, že je prorostlý svalovou tkání, jde o velmi bolestivou proceduru.

Osvěta a čistá voda

Za vymýcením zákeřného parazita nestálo očkování ani léky, nýbrž osvěta v dotčených oblastech a důsledné filtrování vody pomocí jednoduchých sít. Zatímco ještě před 30 lety se vlasovec hojně vyskytoval v 22 tisících vesnicích, za poslední rok lékaři objevili jen 126 případů. Podle medicínských odborníků jde o neklamnou známku brzkého definitivního vymýcení tohoto nepříjemného onemocnění.

  • Zdroj textu:

    Centers for Disease Control and Prevention

  • Zdroj fotografií: cartercenter.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907