Metternichův pád

30.10.2015 - Jan Čurda

Velká francouzská revoluce se dávno utopila v krvi a Napoleon byl poražen. Evropské velmoci Prusko, Rakousko, Rusko, Francie a Velká Británie potom utvořily takzvanou pentarchii. Pomocí vzájemných dohod o pomoci proti revoluci chtěli zabezpečit poklidný vývoj tradičních monarchií. A pak přišel rok 1848, který hlavního protagonistu principu "status quo" smetl z politické scény.


Reklama

Drama v hlavním měste monarchie

Ve Vídni se začala situace vyhrocovat 13. března, když bylo bouřlivě probíhající zasedání dolnorakouských stavů, projednávající návrhy reforem, přerušeno davem revolučně naladěného lidu a studentů, kteří se dožadovali ústavního režimu. Bouře se rozšířila i na předměstí, kde lid raboval celnice a zapaloval továrny.

Pryč s Metternichem!

Zástupy žádaly odstoupení nenáviděného kancléře Metternicha. Starý kancléř však odmítal pohlédnout realitě do tváře, domníval se, že jde jen o výtržnosti, které vojsko a policie potlačí. Když se však vojáci pokusili vytlačit dav od sněmovny, došlo ke střetu a vojáci zahájili palbu. V císařském paláci Hofburgu se mezitím sešla Státní konference, nejvyšší vládní instituce, aby se situaci pokusila řešit.

Starý kancléř nakonec po nátlaku ostatních členů konference požádal o propuštění. Ještě předtím stačil pověřit generála Windischgrätze vedením vlády. Metternich se necítil ve Vídni bezpečně a hned druhý den prchl do Valtic. Ani tam však dlouho nevydržel a nakonec nalezl azyl až v Londýně.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věřící v průvodu probodenou kůži nevnímají a na háčky si zavěšují nejrůznější obětiny pro božstva.

Cestování
Historie

Jednotka statečného hulána Pileckého byla v bojích téměř zničena. V roce 1940 se nechal dobrovolně zavřít do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz.

Válka
Vesmír

V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales

Věda

Zoo Ocean Park se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907