Mezi americkými gejzíry: Národní park Yellowstone

12.04.2013 - Petr Broža

Pokud míříte na západ USA, rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu Yellowstone, jednoho z nejkrásnějších amerických národních parků. Najdete ho na severozápadě státu Wyoming na území Skalnatých hor

<p>Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 65 minutách do výšky 30–40 m. Název je odvozen od jeho spolehlivosti – na to, že bude tryskat, se zkrátka můžete spolehnout.</p>

Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 65 minutách do výšky 30–40 m. Název je odvozen od jeho spolehlivosti – na to, že bude tryskat, se zkrátka můžete spolehnout.


Reklama

Park se rozprostírá se na území o rozloze téměř devíti tisíc čtverečních kilometrů a je nejstarším národním parkem na světě. Byl založen v roce 1872 prezidentem Theodorem Rooseveltem, který se zaměřil na ochranu přírodního bohatství. Park získal jméno podle řeky Yellowstone, která protéká tímto územím a jejíž břehy lemují vysoké žluté skály.

Vedle Islandu jde o největší podobné území na světě; celý park je tektonicky aktivní a právě to je na něm nejpoutavější. Nachází se zde okolo 110 vodopádů a velké množství horských pramenů, bublajících bahnitých jam, horských jezer, kaňonů, erodovaných lávových proudů a gejzírů. Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 65 minutách do výšky 30–40 m. Název je odvozen od jeho spolehlivosti – na to, že bude tryskat, se zkrátka můžete spolehnout.

Old Faithful však není nejvyšším gejzírem Yellowstonu. Tím je Steamboat (Parník), který má však velmi nepravidelné intervaly erupcí: od 4 dnů po 50 let. Kdysi býval nejvýše (až 76 m) tryskajícím Giant Geyser (Obří gejzír); ten však „usnul“ v roce 1955. Dalších zajímavých gejzírů je zde řada, ale šance, že je uvidíte tryskat do velkých výšek, je malá – nakonec všichni turisté stejně skončí u „starého spolehlivce“.

TIP: Skryté hrozby Země: Jsou supervulkány doutnající časované bomby?

V parku divoce žije řada zvířat. Evropana nadchnou zejména stáda bizonů, kteří často majestátně putují přes silnice a způsobují tak dopravní zácpy. V některých se zdržíte i více než půl hodiny; snažit se protlačit mezi bizony může být nebezpečné. Z dalších zvířat můžete narazit na losy, ovce, medvědy grizzly a medvědy baribal, jeleny, vlky, vydry, jezevce, šest druhů hadů, okolo 240 druhů ptáků včetně národního ptáka USA – orla bělohlavého.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907