Mezi americkými gejzíry: Národní park Yellowstone

12.04.2013 - Petr Broža

Pokud míříte na západ USA, rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu Yellowstone, jednoho z nejkrásnějších amerických národních parků. Najdete ho na severozápadě státu Wyoming na území Skalnatých hor

<p>Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 65 minutách do výšky 30–40 m. Název je odvozen od jeho spolehlivosti – na to, že bude tryskat, se zkrátka můžete spolehnout.</p>

Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 65 minutách do výšky 30–40 m. Název je odvozen od jeho spolehlivosti – na to, že bude tryskat, se zkrátka můžete spolehnout.


Reklama

Park se rozprostírá se na území o rozloze téměř devíti tisíc čtverečních kilometrů a je nejstarším národním parkem na světě. Byl založen v roce 1872 prezidentem Theodorem Rooseveltem, který se zaměřil na ochranu přírodního bohatství. Park získal jméno podle řeky Yellowstone, která protéká tímto územím a jejíž břehy lemují vysoké žluté skály.

Vedle Islandu jde o největší podobné území na světě; celý park je tektonicky aktivní a právě to je na něm nejpoutavější. Nachází se zde okolo 110 vodopádů a velké množství horských pramenů, bublajících bahnitých jam, horských jezer, kaňonů, erodovaných lávových proudů a gejzírů. Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 65 minutách do výšky 30–40 m. Název je odvozen od jeho spolehlivosti – na to, že bude tryskat, se zkrátka můžete spolehnout.

Old Faithful však není nejvyšším gejzírem Yellowstonu. Tím je Steamboat (Parník), který má však velmi nepravidelné intervaly erupcí: od 4 dnů po 50 let. Kdysi býval nejvýše (až 76 m) tryskajícím Giant Geyser (Obří gejzír); ten však „usnul“ v roce 1955. Dalších zajímavých gejzírů je zde řada, ale šance, že je uvidíte tryskat do velkých výšek, je malá – nakonec všichni turisté stejně skončí u „starého spolehlivce“.

TIP: Skryté hrozby Země: Jsou supervulkány doutnající časované bomby?

V parku divoce žije řada zvířat. Evropana nadchnou zejména stáda bizonů, kteří často majestátně putují přes silnice a způsobují tak dopravní zácpy. V některých se zdržíte i více než půl hodiny; snažit se protlačit mezi bizony může být nebezpečné. Z dalších zvířat můžete narazit na losy, ovce, medvědy grizzly a medvědy baribal, jeleny, vlky, vydry, jezevce, šest druhů hadů, okolo 240 druhů ptáků včetně národního ptáka USA – orla bělohlavého.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907