Návštěva sedm tisíc let starého cedrového lesa v Japonsku, odstartovala unikátní projekt brooklynské umělkyně Rachel Sussman. Na svých cestách po celém světě zachycuje nejstarší žijící organismy naší planety.
Welwitschie podivná je primitivní liánovcotvarý jehličnan rostoucí v pobřežních částech Namibie a Angoly. Listy této podivné rostliny jsou nejdelší z celé rostlinné říše. Nejstarší Welwitschie podivné rostoucí v namibijském národním parku Namib-Naukluft jsou přes 2 tisíce let staré.
Baobab je opadavý strom s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy. Roste v sušších oblastech Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii. Tento Baobab roste již 2 tisíce let v Krugerově národním parku v Jižní Africe. Dutiny v obrovských kmenech Baobabů mohou sloužit jako přirozené úkryty pro zvířata, jsou ale také využívány jako toalety, vězení nebo třeba bary.
Rostlina připomínající mech, je ve skutečnosti Yareta (též llareta), kvetoucí rostlina z rodiny Apiaceae, která se vyskytuje v nadmořských výškách 3200 až 4500 metrů. Roste především v Peru, Bolívii, severním Chile a západní Argentině. Nejstarším příslušníkem tohoto druhu je Yareta rostoucí v chilské poušti, její stáří je přibližně 3000 let. Yareta roste velmi pomalu, její roční přírůstek činí asi 15 milimetrů.
Stromatolit je hlízovitá vápnitá biogenní usazenina bochníkovitého až polokulovitého tvaru. Je tvořena povlaky kalu bohatého na vápník, který se vysrážel, nebo jinak dostal na povrch porostů sinic nebo bakterií v bezkyslíkatém (nebo málo kyslíkatém) prostředí v mělkých oblastech moří.
Z věhlasné kalifornské borovice osinaté zvané Prométheus, sice zbylo dnes již jen torzo, stále je ale živým důkazem dlouhověkosti svého rodu. Pět tisíc let starou borovici v roce 1964 omylem pokáceli strážci parku pro výzkumné účely. Odseknutá část této prababičky všech stromů je umístěna v jednom nevadském kasinu.
Mezi nejpočetněji zastoupené rostliny na Zemi patří mechy, doposud známe více než 10 tisíc druhů mechů rozdělných do 700 rodů. Nejstarším představitelem těchto trvale zelených rostlin jsou mechy ze Sloního ostrova, v severní Antarktidě. Jejich stáří se odhaduje na 5500 let.
Kryptomérie japonská alias japonský cedr je dobře mrazuvzdorný okrasný jehličnan s neobvyklým vzezřením. Tento japonský endemit pochází z období Jury. Japonské cedry dorůstají výšky až 70 metrů a jejich kmen může mít v průměru až 4 metry. Dříve byly využívány jako ochrana před sluncem a díky svému majestátnímu vzhledu se vysazovaly u královských paláců. Nejstarší exempláře jsou až 7 tisíc let staré.
Nejstarším stromem je smrk ztepilý rostoucí ve Švédsku. Měří asi 4 metry a jeho kmen je starý asi 600 let, kořeny má ale podstatně starší. Analýza radiouhlíkovou metodou prokázala, že kořeny tohoto smrku jsou 9550 let staré. Za své úctyhodné stáří vděčí schopnosti smrku množit se klonováním.
Požár, který propukl na tasmánské hoře Mount Read, sice poničil velkou část zdejší kolonie pinií, podstatná část z nich ale přežila. Věk této vzácné piniové kolonie byl stanovený pomocí rozboru pylu radiokarbonovou metodou. Nejstarší části pinií jsou podle ní přes 10 tisíc let staré.
Mohavská juka je kvetoucí rostlina, rostoucí na skalnatých svazích Mohavské poušti. Juka může dorůstat výšky až pět metrů a v minulosti byla domorodci využívána v medicíně nebo výrobě mýdla. Nejstarší exempláře Mohavské juky jsou více než 12 tisíc let staré.
V Novém Jižním Walesu doposud roste druh kriticky ohroženého eukalyptu (blahovičníku), který je přes 13 tisíc let starý. Vědci odhadují, že na celé planetě roste jen pět posledních kusů tohoto druhu. Eukalyptus je známý svými účinky na dýchací ústrojí, zejména díky silicím eukalyptolu, které obsahuje v listech.
Zarostlé pláně na březích Rybího jezera v americkém státě Utah vypadají jako les. Ve skutečnosti jde to jeden jediný strom, jehož kmeny neustále hynou a opět vyrůstají z rozsáhlého kořenového systému. Pando tedy Topol osikový je vlastně kolonie klonů starý více než 80 tisíc let.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)