Mezigalaktický tulák: Hvězdokupa, kterou v minulosti roztrhala Mléčná dráha

24.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Kulové hvězdokupě NGC 2419 (na snímku zcela vpravo) se někdy přezdívá „mezigalaktický tulák“. Od Země ji dělí zhruba 300 tisíc světelných let a spatřit ji lze v souhvězdí Rysa.

NGC 2419 se podobá dalším velkým kulovým hvězdokupám, jakou je například Omega Centauri. Přestože je sama velmi jasnou, jeví se vzhledem k velké vzdálenosti poměrně slabou. Teorie jejího původu se různí, za nejpravděpodobnější se ale jeví možnost, že jde o pozůstatek menší galaxie, která byla v minulosti roztrhána naší Mléčnou dráhou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Bob Franke

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907