Mohou časté migrény zabránit demenci?

15.05.2013 - Jaroslav Petr

Závěry americké studie dokazují, že lidé trpící na migrény ke stáru ztrácejí méně na intelektu. Je možné, že záchvaty migrény jsou tvrdým tréninkem, který mozek zocelí?

<p>Jeskyně, kde se nachází Bounce Below, by pojaly dvě londýnské katedrály sv. Pavla.</p>

Jeskyně, kde se nachází Bounce Below, by pojaly dvě londýnské katedrály sv. Pavla.


Reklama

Vedoucí výzkumného týmu Amanda Kalaydjianová sledovala pokles intelektu u starších lidí s předpokladem, že náchylnost k migrénám musí zhoršovat jejich duševní výkonnost. Zkrátka – celý život člověku třeští hlava, až z toho na stará kolena rychleji hloupne. Jenže se ukázalo, že všechno je jinak. Náchylnost k migréně se ukazuje jako celkem spolehlivý ukazatel odolnosti ke stařecké demenci. Vysvětlení se hledá těžko. Už proto, že není dost dobře známá ani příčina migrén. Některé studie skončily zjištěním, že lidé trpící na migrény mají horší paměť, což potvrdil i výzkum Amandy Kalaydjianové. Zároveň se však ukázalo, že s věkem se těmto pacientům paměť zhoršuje mnohem pomaleji než lidem, kteří byli migrén ušetřeni. Zvláště odolní jsou ke zhoršování paměti ti, kteří vidí při migrénách „auru“ – iluzi záblesků světla, jež vznikají v důsledku zrakových poruch provázející některé migrénové záchvaty.

Kalaydjanová se domnívá, že ochranný vliv migrény je nepřímý. Lidé, kteří jí trpí, užívají léky na mírnění bolestí, u nichž některé studie prokazují ochranný efekt proti poklesu duševní výkonnosti ve vyšším věku. Pacienti náchylní k migrénám také obvykle vyznávají zdravější životní styl. Analýzy vlivu těchto faktorů ale ukázaly, že samy o sobě k ochraně před poklesem duševní výkonnosti nestačí. U lidí náchylných k migrénám tedy působí ještě něco záhadného, o čem můžeme jen spekulovat.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907