Miliardář chce poslat na Mars sezdaný pár. Cesta potrvá 500 dní

03.03.2014 - Petr Broža

Dennis Tito, první kosmický turista, který navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici, chce obletět Mars už v roce 2018. Svou vizi představil na tiskové konferenci 27. února


Reklama

Americký miliardář za tímto účelem založil společnost Inspiration Mars Foundation, která by využila technologií a možností v současné době dostupných na trhu, například modulu Dragon společnosti SpaceX. Ten má naplánován let s posádkou na oběžnou dráhu již příští rok. Technika by se samozřejmě musela modifikovat, což bude náročné na finanční prostředky a čas.

Narozdíl od projektu Mars One nejde o jednosměrnou letenku s přistáním na povrchu rudé planety, ale jen o oblet Marsu. To velmi usnadňuje nutné technické řešení letu – v podstatě stačí jen přežít 501 ve vesmíru, což už lidé víceméně dokázali. Valerij Poljakov strávil na stanici Mir 437 dnů. Pravda, na oběžné dráze, kde je v případě nouze dostupná pomoc a kde bylo možné kosmonauta neustále zásobovat potravinami, kyslíkem atd.

Nejkratší let k Marsu trvá současnými prostředky necelého půl roku, to ale musí být ideální podmínky, kdy se planeta nachází nejblíže k Zemi. Její vzdálenost se totiž mění mezi 55 a 400 miliony kilometrů, přičemž střední vzdálenost činí 225 milionů kilometrů. Výhodná pozice planet nastane v roce 2018, kdy by cesta tam a zpět trvala jen 1,4 roku. „Pokud by bychom minuli toto okno, mohla by se cesta protáhnout na dva až tři roky,“ poznamenal Tito.

Aby posádka přežila tak dlouho cestu, Tito navrhuje poslat muže a ženu, ideálně sezdaný pár. „Na dlouhé a osamocené cestě vesmírem člověk potřebuje někoho, kdo ho obejme,“ řekl Tito. „Neznám žádné lepší řešení potenciálních psychologických problémů plynoucích z tak dlouhé izolace.“

Tito připouští, že jeho plán čeká řada výzev a potíží, považuje jej však za technicky a finančně proveditelný.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Inspiration Mars Foundation

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907