Miliardář Gates se rozhodl investovat do pitné vody vyráběné z výkalů

09.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Statistiky ukazují, že zhruba tři čtvrtě miliardy lidí se potýká s nedostatkem pitné vody, změnit by to mohl revoluční Omniprocessor, který dokáže vyrobit pitnou vodu z výkalů. Projekt financuje nadace miliardáře Billa Gatese.

TIP: Inteligentní cykloláhev umí přeměnit vlhkost vzduchu na pitnou vodu

Výkaly jsou tvořeny převážně vodou, lidská stolice například obsahuje 75 až 90% vody, tedy dost na to, aby její znovuvyužití mělo smysl. Omniprocessor je technologické zařízení, které dokáže zpracovat běžný kanalizační kal s obsahem vody v rozsahu 84 až 91%. Voda z kalu je získávána odsušením, při vysoké teplotě okolo 1000 °C. Ta změní skupenství vody na páru a zároveň zničí veškeré bakterie. Po odfiltrování a ochlazení je kondenzující pára opět převedena do kapalného stavu.

Řešení pro třetí svět

Voda po finální úpravě splňuje veškeré standardy Světové zdravotnické organizace a podle samotného Billa Gatese chutná stejně jako voda balená. Kromě primární výroby vody dokáže Omniprocessor sušinu využít i k výrobě elektřiny.

TIP: Revoluční vynález? Přeměna mořské vody na pitnou pomocí sluneční energie

Zařízení existuje ve dvou variantách, lišících se kapacitou zpracovávaného kalu. Menší verze s označením S-100 zvládne za den zpracovat asi 12 metrů krychlových kalu a vyrobit téměř 11 tisíc litrů pitné vody. Větší verze, s označením S-200, zvládne zpracovat přibližně 8× více kalu a vyrobí až 86 tisíc litrů pitné vody za den.

První Omniprocessor by měl začít fungovat již během února v senegalském Dakaru, Bill Gates ale doufá, že další brzy dodá do Indie a afrických rozvojových zemí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907