Miliardář Gates se rozhodl investovat do pitné vody vyráběné z výkalů

09.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Statistiky ukazují, že zhruba tři čtvrtě miliardy lidí se potýká s nedostatkem pitné vody, změnit by to mohl revoluční Omniprocessor, který dokáže vyrobit pitnou vodu z výkalů. Projekt financuje nadace miliardáře Billa Gatese.

TIP: Inteligentní cykloláhev umí přeměnit vlhkost vzduchu na pitnou vodu

Výkaly jsou tvořeny převážně vodou, lidská stolice například obsahuje 75 až 90% vody, tedy dost na to, aby její znovuvyužití mělo smysl. Omniprocessor je technologické zařízení, které dokáže zpracovat běžný kanalizační kal s obsahem vody v rozsahu 84 až 91%. Voda z kalu je získávána odsušením, při vysoké teplotě okolo 1000 °C. Ta změní skupenství vody na páru a zároveň zničí veškeré bakterie. Po odfiltrování a ochlazení je kondenzující pára opět převedena do kapalného stavu.

Řešení pro třetí svět

Voda po finální úpravě splňuje veškeré standardy Světové zdravotnické organizace a podle samotného Billa Gatese chutná stejně jako voda balená. Kromě primární výroby vody dokáže Omniprocessor sušinu využít i k výrobě elektřiny.

TIP: Revoluční vynález? Přeměna mořské vody na pitnou pomocí sluneční energie

Zařízení existuje ve dvou variantách, lišících se kapacitou zpracovávaného kalu. Menší verze s označením S-100 zvládne za den zpracovat asi 12 metrů krychlových kalu a vyrobit téměř 11 tisíc litrů pitné vody. Větší verze, s označením S-200, zvládne zpracovat přibližně 8× více kalu a vyrobí až 86 tisíc litrů pitné vody za den.

První Omniprocessor by měl začít fungovat již během února v senegalském Dakaru, Bill Gates ale doufá, že další brzy dodá do Indie a afrických rozvojových zemí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tučňák císařský (535 m)

Zástupce ptačí říše si obvykle s ponorem do velkých hloubek nespojujeme, přesto i mezi nimi najdeme skutečného mistra. Je jím tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), obyvatel ledové Antarktidy a největší ze všech současných tučňáků. Kromě skvělého přizpůsobení mrazu disponuje také hydrodynamickým tvarem těla a předními končetinami přeměněnými na účinná pádla, která z něj činí skvělého plavce i potápěče. Tučňáci se při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců často potápí do více než stometrové hloubky. V některých případech pak provádí ponor až ke dnu mělčích moří a dostávají se tak do hloubek několika set metrů. Absolutním zaznamenaným rekordem je zatím 535 metrů, kterého dosáhla mladá samička v oblasti zvané McMurdo Sound.

S překvapivým zjištěním o nevšedních potápěčských dovednostech tučňáků přišel roku 1971 americký fyziolog Gerry Kooyman. Ten připevnil tučňákům na tělo malé zařízení, registrující hloubku ponoru. Výsledkem bylo zjištění, že tučňákům nečiní problém ponořit se do hloubek kolem 265 metrů na dobu až 18 minut.

Příroda

Zámek Valtice

Historie

Stalin si dobře zapamatoval slabost carské policie, která lidi „jen“ posílala do exilu. Své protivníky pak rovnou střílel.

Zajímavosti
Vesmír

Hexakoptéra Acecore Noa s „filmařskou“ výbavou

Věda

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907