Miliardy let evoluce: Unikátní vizualizace vzniku vesmíru

25.08.2014 - Martin Reichman


Reklama

Jak ukázat 13 miliard let vývoje vesmíru? Například pomocí vizualizace. Jednu takovou připravil astrofyzikální ústav Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics z Bostonu a rozhodně ne ledajakou. Vizualizace s názvem Illustris, vytvořená pomocí superrychlých počítačů, je nejpodrobnější simulací vzniku vesmíru vůbec.

Mohlo by vás zajímat: Vědci upřesnili stáří vesmíru. Vznikl před 13,82 miliardy let

Illustris zobrazuje téměř 14 miliard let vesmírné evoluce, od Velkého třesku až po současnost a zahrnuje vývoj viditelné i temné hmoty virtuálního vesmíru. Předešlé pokusy o simulování vesmíru byly malé nebo měly nízké rozlišení. Illustris je tak první simulací, která detailně pokrývá natolik velkou část vesmíru, že ji lze zobecnit na celý vesmír.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907