Milionářské závody aut: Zábava nebo akce mimo zákon?

06.03.2014 - Tomáš Vozáb

Závody pro majitele luxusních sportovních aut budí rozporuplné emoce. Na jedné straně koncentrace unikátních vozů, na druhé časté přestupky či ohrožení běžných řidičů na silnicích. Podívejme se na několik z nich blíže


Reklama

Gumball

Nejznámějšího a nejpopulárnějšího milionářského závodu na světě se účastní celebrity, sportovci, podnikatelé i všelijací „exoti“. Tento závod založený Maximillionem Cooperem v roce 1999 bývá označován jako tajný, ale  soutěžící jsou naprosto k nepřehlédnutí. Závodní auta patří mezi ty nejdražší na světě a jsou často speciálně vyladěna nejen pro zvýšení rychlosti, ale i pohodlí posádky, nebo mají záměrně vzbudit pozornost okolí.

Vloni takhle veřejnost fascinovaně sledovala posádku finské bláznivé klučičí partičky Dudesons. Ostatní řidiči nechápali, když je předjíždělo auto ve tvaru modrého slona. V seznamu závodníků najdeme i širší veřejnosti známější celebrity, třeba Davida Hasselhoffa či Paris Hilton. 

Loňský Gumball 3000 začínal v dánské Kodani a vedl přes celou Evropu. Závodníci projížděli skrze velká města jako Stockholm, Helsinki, Petrohrad, Talin, Riga, Vilnius, Varšava, Krakow, Vídeň i Prahu. Mezi nejzajímavější automobily patřily bezesporu Lamborghini Avetador LP700-4, Ferrari 599 GTO, Jaguar XKR-S, Aston Martin Vanquish a další.

Cannonball

Na startu ilegálního závodu se objevují taková zvučná jména jako Rolls-Royce, Bentleye GT, Ferrari 360, Aston Martin V8 Vantage, Jaguara XJR nebo Porsche 911. Četná BMW v této společnosti téměř zapadnou.

Závod před dvanácti lety založil Conrad Wall, bratranec zakladatele konkurenčního Gumballu. Cannonball 8000 mění svoji trasu každým rokem. Hlavní myšlenkou závodu je jet po nejlepších silnicích v Evropě, ale také představit řidičům trasy a cesty, na které se jinak nemají šanci dostat. Je již pravidlem, že policisté tento závod ostře sledují, rozdávají pokuty a zabavují vozy.

Diamond Race

I v naší zemi máme podobnou událost. Rallye Diamond Race má sice podtitul „mezinárodní,“ ovšem startuje se vždy z některého českého města. Závod je dle organizátorů sportovní a charitativní akce spojená s řadou doprovodných aktivit. Účastníci si mohou vybrat mezi krátkou verzí, čtyřdenní Diamond Race, nebo delší osmidenní Super Diamond Race.

Není to rally v klasickém slova smyslu, avšak některá kritéria splňuje. Adrenalinový boj o hlavní trofej – tři diamanty – probíhá na vybrané závodní trati. Dále je připravena hlavní cena pro jezdce, který daruje nejvyšší finanční obnos dětským domovům.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: archiv, Dudesons Do Gumball, Extreme Sports Channel

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Bitva na Kulikově poli 

Historie

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907