Konstrukce včelích úlů se během staletí příliš nezměnila, Stuart Anderson ale nyní přišel s nápadem, jak med stáčet bez nutnosti úl otevírat
Obvyklý sběr medu je poměrně náročná práce, včelaři musí používat speciální ochranný oblek, přemístit včely, vybrat plástve s medem, odstranit z nich voskové zátky a pomocí odstředivého „medometu“ med stočit. Fyzicky i časově náročná práce je navíc stresující i pro samotné včely.
Stuart Anderson vymyslel úl, z něhož lze med získat mnohem jednodušeji – pouhým otočením kohoutku, jako když si doma pustíte vodu. Šestiúhelníkové buňky medových pláství se pomocí jednoduchého mechanismu posunutím rozdělí a vytvoří tak cestu, kterou může med volně stékat mimo úl do připravené nádoby. Toto zdánlivě jednoduché řešení je výsledkem desetileté práce zkušeného včelaře. Kromě úspory času je tento způsob odebírání medu výhodný i pro samotné včely, které nejsou vystaveny stresu při vyjímání medových pláství.
Stuart Anderson svůj chytrý úl představil na konci února na crowdfundingovém portálu Indiegogo. Cílem jeho kampaně bylo vybrat 70 tisíc dolarů na rozjezd výroby chytrých úlů, zájem podporovatelů ale několikanásobně předčil včelařova očekávání a deset dnů po startu kampaně, má Stuart Anderson na svém crowdfundingovém účtu přes 4 miliony dolarů.
Indiegogo, IFLS
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)