Milionový nápad: Vynálezce včelího úlu získal za pár dnů 4 miliony dolarů

03.03.2015 - Martin Reichman

Konstrukce včelích úlů se během staletí příliš nezměnila, Stuart Anderson ale nyní přišel s nápadem, jak med stáčet bez nutnosti úl otevírat


Reklama

Obvyklý sběr medu je poměrně náročná práce, včelaři musí používat speciální ochranný oblek, přemístit včely, vybrat plástve s medem, odstranit z nich voskové zátky a pomocí odstředivého „medometu“ med stočit. Fyzicky i časově náročná práce je navíc stresující i pro samotné včely.

Nápad za miliony dolarů

Stuart Anderson vymyslel úl, z něhož lze med získat mnohem jednodušeji – pouhým otočením kohoutku, jako když si doma pustíte vodu. Šestiúhelníkové buňky medových pláství se pomocí jednoduchého mechanismu posunutím rozdělí a vytvoří tak cestu, kterou může med volně stékat mimo úl do připravené nádoby. Toto zdánlivě jednoduché řešení je výsledkem desetileté práce zkušeného včelaře. Kromě úspory času je tento způsob odebírání medu výhodný i pro samotné včely, které nejsou vystaveny stresu při vyjímání medových pláství.

Stuart Anderson svůj chytrý úl představil na konci února na crowdfundingovém portálu Indiegogo. Cílem jeho kampaně bylo vybrat 70 tisíc dolarů na rozjezd výroby chytrých úlů, zájem podporovatelů ale několikanásobně předčil včelařova očekávání a deset dnů po startu kampaně, má Stuart Anderson na svém crowdfundingovém účtu přes 4 miliony dolarů.

Jak funguje chytrý úl:

Reklama

  • Zdroj textu:

    Indiegogo, IFLS

  • Zdroj fotografií: IndiegogoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907