Reklama


Minneapolis: Město na vodě

26.02.2014 - Martin Nekola

Z milionů turistů, kteří každoročně navštíví Spojené státy, jen málokdo zamíří do nenápadného města Minneapolis. Přicházejí přitom o hodně: metropole severního státu Minnesota totiž nabízí celou řadu nevšedních zážitků


Reklama

Prvními Evropany, kteří se v divokém kraji usídlili, se stali až kolem roku 1680 Francouzi. Do té doby tu v podstatě neomezeně vládl indiánský kmen Dakotů (Siouxů). Mnohé indiánské názvy ostatně přetrvaly dodnes: například když se z reproduktoru v metru ozve „stanice Park Minnehaha“, máte dojem, že si z vás někdo utahuje. 

S příchodem bílého muže se ale vše změnilo. U vodopádů Svatého Antonína na soutoku řek Minnesota a Mississippi vyrostly dvě osady, které se rychle rozvinuly do prosperujících měst Minneapolis a Saint Paul. Za nebývalý rozkvět obchodu vděčili lidé vodní síle, kterou využívali k provozu mlýnů, pil a k přepravě kvalitního dřeva z okolních lesů. Již v roce 1825 tady americká armáda vybudovala velkou základnu Fort Snelling, ačkoliv plnohodnotným státem USA se Minnesota stala až 11. května 1858. Sedmdesátá léta 19. století se zde považují za zlatý věk průmyslu i zemědělství, i když později muselo město překonat i zlé časy velké hospodářské krize. 

Dvojče jménem Saint Paul 

Po druhé světové válce významně zasáhl do historie Minneapolis starosta Hubert Humprey, který později zastával úřad viceprezidenta USA. Zasadil se o větší práva dělníků, žen a zejména národnostních menšin, postavil se proti segregaci Afroameričanů a za jeho působení se zrodilo také nejsilnější indiánské hnutí. Od 60. let se začal proměňovat rovněž urbanistický ráz města – staré čtvrti a fabriky zmizely a nahradilo je moderní centrum. Neustálé rozšiřování Minneapolis a Saint Paul pak vedlo ke vzniku pevně propojeného dvojměstí (Twin Cities), jak jej známe dnes.

Počasí jako na kolotoči 

Na seznamu největších amerických měst se Minneapolis s necelými 400 tisíci obyvateli pohybuje až ve čtvrté desítce. Na rozdíl například od New Yorku nebo Chicaga si zde můžete příjemně užít pohled na mrakodrapy i procházku rozlehlými parky a nasát při tom všudypřítomnou pohodu. Nutno však dodat, že zmíněný klid na vás čeká, pouze pokud se sem vydáte na konci léta nebo začátkem podzimu. V jiných obdobích vás Minneapolis může nemile překvapit dramatickými teplotními výkyvy: zatímco v červenci panuje nesnesitelné parno, během zimních měsíců nemá často rtuť teploměru ani kam klesat – ve městě hustě sněží a budovy bičuje ostrý vichr. V centru to však obyvatelům příliš nevadí: většinu budov totiž spojují speciální prosklené tunely, tzv. skyways, díky nimž mohou pěkně v teple přejít z kancelářských věžáků do restaurací a obchodů. 

Bašta moderního umění 

Hned na letišti můžete nasednout na modrou a zároveň jedinou linku nadzemní dráhy (druhá by měla být zprovozněna v příštím roce), jež vás doveze do centra. Na Nicolett Mall – hlavní obchodní tepně – se nachází mnoho restaurací a barů se zahrádkami. V pěším dosahu vás pak jistě zaujme třeba katedrála sv. Pavla, mramorový kapitol a celá řada muzeí a galerií. Asi nejznámější a nejnavštěvovanější z nich, centrum současného umění Walker Art Center, se kromě tříhektarové zahrady pyšní největšími sbírkami moderního umění ve Státech vůbec. Fanoušky architektury jistě zláká poněkud netradiční Lakewoodský hřbitov. Při nedávné rekonstrukci a rozšíření se dočkal i nové obřadní síně, která se díky kombinaci skleněných a mramorových prvků a sladění s okolní krajinou považuje za pýchu moderního stavitelství.  

Pokud byste chtěli strávit chvíli v přírodě, nabízí se celá řada parků, příjemná procházka podél toku Mississippi a konečně i pět propojených jezer – tzv. Chain of Lakes –, jež představují ideální místo ke koupání, rybaření či provozování vodních sportů. 

Město studentských klubů 

Ve městě se nachází také rozlehlý kampus University of Minnesota (s 52 tisíci studenty se přitom jedná o jednu z největších amerických vysokých škol). Čtvrť zahrnuje desítky univerzitních budov, knihoven, vědeckých center, laboratoří, sportovišť a studentských klubů, které jsou označeny písmeny řecké abecedy (například Alfa Pí Omega či Tau Beta Sigma) a čert ví, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Kolemjdoucí dokáže na první pohled rozeznat snad jen to, že na terase některých z nich postávají u grilu mladíci v modrých polokošilích, zatímco na terase dalšího „frčí“ fialová. Je téměř jisté, že se z těchto mužů v budoucnu stanou americké právnické i politické špičky. 

Azyl pro africké imigranty 

V kampusu naleznete rovněž knihovnu Elmera L. Andersona, kde sídlí Centrum pro studium dějin imigrace (Immigration History Research Center – IHRC). Pro badatele jde o úžasné místo s podzemním depozitářem napěchovaným archivními materiály o evropském přistěhovalectví do Severní Ameriky. Také Češi a Slováci zde mají početné zastoupení, většina fondů se však váže k estonským a finským imigrantům, kteří už v 19. století mířili především sem na sever. Dnes je vystřídali Etiopané a Somálci, jež Minneapolis přijímá v rámci humanitární pomoci. Jejich komunita se dokázala velmi dobře začlenit: děti poctivě chodí do škol, dospělí pracují ve veřejných službách, jako pomocný personál ve zdravotnictví nebo provozují bistra se svými národními pokrmy. 

Kola a běžky 

Minneapolis je městem cyklistů: na každém rohu narazíte na stojany s koly k zapůjčení a na zvláštní pruhy na vozovce, přičemž celkově zde můžete napočítat na tři sta kilometrů cyklostezek. Přes zimu pak místní vymění kolo za běžky, neboť v závějích se často jedná o jediný rychlý způsob, jak se ráno dostat do práce. 

Zkrátka zde však rozhodně nepřijdou ani fanoušci ostatních sportů. Můžete vyrazit například na zápas Minnesota Vikings, kteří hrají nejvyšší ligu amerického fotbalu, nebo na Golden Gophers, kteří dominují například v tenise, golfu, baseballu či wrestlingu a mají dobré jméno v univerzitní lize. Oba týmy se pak pyšní obřími moderními stadiony. Nesmíme samozřejmě zapomenout na lední hokej, konkrétně na mužstvo NHL Minnesota Wild. Kromě toho se v roce 2000 ve městě konalo historicky první mistrovství světa v synchronizovaném bruslení. 

Chcete-li poznat Ameriku z jiného úhlu a odhalit krásy jejího severu, pravděpodobně vyrazíte od Velkých jezer až k horám na západě. Minneapolis přitom může na trase figurovat jako příjemná zastávka. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlad III. Dracula je dnes slavný hlavně díky románu Dracula od irského autora Brama Stokera. Kniha poprvé vyšla roku 1897 a později se dočkala mnoha filmových zpracování. Z posledních výzkumů ale vyplývá, že Stoker toho o Vladovi mnoho nevěděl.

Zajímavosti

Středověk pohlížel na astrologii rozporuplně

Historie

V zahrádce OGarden Smart je možné sklízet úrodu za 30-40 dní.

Věda

SPHEREx bude mapovat hvězdy v oblasti viditelného a blízce infračerveného záření.

Vesmír

Kosterní pozůstatky Mnyamawamtuka moyowamkia byly objeveny u řeky Mtuka v jihozápadní Tanzanii.

Věda

Díky vynikajícímu sluchu zaregistruje puštík pohyb drobného hlodavce i 30–40 cm pod sněhem. Pak se vrhne prudce dolů, čímž dokáže prorazit i namrzlou krustu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907