Miony kosmického záření pomáhají kontrolovat beton a potrubí

07.07.2015 - Stanislav Mihulka

Proč nevyužít ke kontrole rozvodných sítí částice, přirozeně vznikající působením kosmického záření?


Reklama

Moderní civilizace si zvykla na neustálý přísun elektřiny, vody nebo plynu po stisknutí tlačítka. Za tímto luxusem jsou ale ohromně rozsáhlé rozvodné sítě, které se neustále opotřebovávají. Potrubí postupně koroduje a beton se ztenčuje, což vede k poruchám a někdy i dramatickým katastrofám.

Proto potřebujeme technologie, které by zajistily kontrolu rozvodných sítí, co nejlépe to jde. Vědci Národní laboratoře Los Alamos se rozhodli využít služeb přirozeně se vyskytujících mionů. Miony jsou částice, které vznikají, když kosmické záření narazí do molekul ve svrchní části pozemské atmosféry. Jsou asi dvěstěkrát těžší než elektrony, a proniknou mnoho metrů pod povrch země.

Každou minutu skrápí metr čtvereční zemského povrchu asi 10 tisíc mionů. Badatelé postavili zařízení zvaný mionový tomograf, který s pomocí těchto mionů dokáže zobrazit struktury, jimiž částice právě prošly.

  • Zdroj textu:

    American Institute of Physics, AIP Advances

  • Zdroj fotografií: Bill Ebbesen / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907