Místo posledního odpočinku sondy Messenger

04.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Sonda Messeger, která mapovala povrch Merkuru od roku 2011, dopadla minulý čtvrtek na jeho povrch, v okolí severovýchodního okraje bazénu Shakespeare. Samotný dopad nebyl ze Země pozorovaný, NASA jej ale potvrdila. Sonda měla na povrch Merkuru dopadnout rychlostí 4 kilometrů za sekundu (14 tisíc kilometrů za hodinu) a vyhloubit do jeho povrchu kráter o průměru 16 metrů.

Během své mise uskutečnila přes 4000 oběhů Merkuru a pořídila tisíce vědeckých experimentů. Ani po své smrti ale vědecký přínos sondy nekončí. Místo dopadu se chystá prozkoumat evropsko-japonská sonda BepiColombo, která by měla odstartovat v roce 2017 a Merkuru by měla dosáhnout v průběhu roku 2024.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, Johns Hopkins Univ. APLDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907