Místo pro přistání na Marsu bude hledat titanový bumerang

01.07.2015 - Martin Reichman

S výběrem vhodné lokality pro přistání na Marsu má NASA pomoci nový typ kluzáku. Testovat je chce již letos


Reklama

Vyslat pilotovanou misi k Marsu se rozhodně snáze řekne, než udělá. S výběrem vhodného místa pro přistání by proto vědcům měl pomoci nový typ průzkumného zařízení. Tím by měl být kluzák s označením Preliminary Research Aerodynamic Design to Land on Mars (Prandtl-m).

Kluzák Prandtl-m, s rozpětím 60 centimetrů, bude kompletně vyrobený z kompozitních materiálů. Jeho váha by neměla přesáhnout půl kilogramu, což by mu mělo umožnit pohodlné plachtění v řídké atmosféře Marsu. Na cestu k rudé planetě by se kluzáky měly vydat v roce 2020 společně s novým typem roveru, který má nahradit dosluhující rovery Curiosity a Opportunity.

Kluzáky by po svém vypuštění měly nad povrchem Marsu strávit přibližně 10 minut, přičemž by za tuto dobu mohly zmapovat přes 30 kilometrů jeho povrchu. Záznam z kamer a dalších senzorů by poté odeslaly zpět na Zemi.

Již během letošního roku by NASA ráda kluzáky Prandtl-m vyzkoušela v praxi. Předběžný plán počítá s jejich vypuštěním ve výšce zhruba 30 kilometrů nad Zemí. Další testy jsou předběžně naplánované na příští rok.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, Dennis Calaba

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907