Mladá dívka se nakazila virem HIV prostřednictvím manikúry

27.11.2014 - Martin Reichman

Dogma o přenosu viru HIV výhradně prostřednictvím tělních tekutin je patrně zbořeno. V Brazílii byl zaznamenán první přenos prostřednictvím nástrojů pro manikúru


Reklama

Pozitivní test na HIV lékaři diagnostikovali u 22leté Brazilky, ta přitom nikdy neměla sex, nikdy neprodělala krevní transfuzi, nemá tetování ani piercing. Podle lékařů jde o první zaznamenaný případ přenosu viru HIV prostřednictvím manikúry.

Deset let před pozitivním testem dívka použila manikúru svého staršího bratrance, který byl v té době HIV pozitivní. Sestřenice nicméně o jeho nákaze nevěděla. Že se jedná o stejný typ viru, potvrdily i následné laboratorní zkoušky.

Přenos viru HIV

Virus HIV se přenáší především krví, některými sexuálními aktivitami (zejména nechráněným pohlavním stykem) a z matky na dítě. V nízkých koncentracích byl nalezen i ve slinách, slzách a moči – koncentrace je zde však natolik nízká, že podle lékařů nepředstavuje reálné riziko nákazy. S přenosem pomocí sdílených nástrojů typu manikúry se lékaři setkali poprvé. Riziko přenosu viru HIV, ale i například hepatitidy typu B a C, je tímto způsobem sice velmi malé, bez sterilizace sdílených nástrojů ale možné.

Podle Dr. Uriela Felsena, který je s celým případem detailně obeznámen, mohl mít rozhodující vliv i fakt, že bratranec nakažené dívky nebyl v době přenosu viru nijak léčen. Virus tak byl podle všeho nadprůměrně aktivní.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír
Historie

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje

Válka

Dunajskou deltu obývá nějvětší kolonie pelikánů bílých v Evropě.

Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907