Mladá dívka se nakazila virem HIV prostřednictvím manikúry

27.11.2014 - Martin Reichman

Dogma o přenosu viru HIV výhradně prostřednictvím tělních tekutin je patrně zbořeno. V Brazílii byl zaznamenán první přenos prostřednictvím nástrojů pro manikúru


Reklama

Pozitivní test na HIV lékaři diagnostikovali u 22leté Brazilky, ta přitom nikdy neměla sex, nikdy neprodělala krevní transfuzi, nemá tetování ani piercing. Podle lékařů jde o první zaznamenaný případ přenosu viru HIV prostřednictvím manikúry.

Deset let před pozitivním testem dívka použila manikúru svého staršího bratrance, který byl v té době HIV pozitivní. Sestřenice nicméně o jeho nákaze nevěděla. Že se jedná o stejný typ viru, potvrdily i následné laboratorní zkoušky.

Přenos viru HIV

Virus HIV se přenáší především krví, některými sexuálními aktivitami (zejména nechráněným pohlavním stykem) a z matky na dítě. V nízkých koncentracích byl nalezen i ve slinách, slzách a moči – koncentrace je zde však natolik nízká, že podle lékařů nepředstavuje reálné riziko nákazy. S přenosem pomocí sdílených nástrojů typu manikúry se lékaři setkali poprvé. Riziko přenosu viru HIV, ale i například hepatitidy typu B a C, je tímto způsobem sice velmi malé, bez sterilizace sdílených nástrojů ale možné.

Podle Dr. Uriela Felsena, který je s celým případem detailně obeznámen, mohl mít rozhodující vliv i fakt, že bratranec nakažené dívky nebyl v době přenosu viru nijak léčen. Virus tak byl podle všeho nadprůměrně aktivní.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907