Mladá hvězdokupa ze souhvězdí Lištičky

09.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Otevřená hvězdokupa NGC 6823 měří asi 50 světelných let a nachází se v souhvězdí Lištičky přibližně 6 tisíc světelných let od Země. Střed této hvězdokupy vznikl před pouhými dvěma milióny let a je místem, kde se z obrovských plynových mračen rodí nové hvězdy. Na snímku jsou tyto mladé modré hvězdy soustředěné v pravém horním rohu. Ve vnějších částech hvězdokupy se nacházejí hvězdy ještě výrazně mladší.

Obří pilíře plynu a prachu získaly svůj protáhlý tvar pravděpodobně erozí způsobenou zářením nejjasnějších hvězd. Vlevo nahoře jsou k vidění výrazné tmavé globule plynu a prachu a také emisní mlhovina NGC 6820.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907