Mladá hvězdokupa ze souhvězdí Lištičky

09.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Otevřená hvězdokupa NGC 6823 měří asi 50 světelných let a nachází se v souhvězdí Lištičky přibližně 6 tisíc světelných let od Země. Střed této hvězdokupy vznikl před pouhými dvěma milióny let a je místem, kde se z obrovských plynových mračen rodí nové hvězdy. Na snímku jsou tyto mladé modré hvězdy soustředěné v pravém horním rohu. Ve vnějších částech hvězdokupy se nacházejí hvězdy ještě výrazně mladší.

Obří pilíře plynu a prachu získaly svůj protáhlý tvar pravděpodobně erozí způsobenou zářením nejjasnějších hvězd. Vlevo nahoře jsou k vidění výrazné tmavé globule plynu a prachu a také emisní mlhovina NGC 6820.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907