Francouzský dvůr a italské bojiště: Mladá léta Karla IV.: 2. část

13.12.2015 - Jitka Cíhová

Na počátku 30. let se král Jan rozhodl nechat svého syna Karla ukázat, nakolik si osvojil rytířské umění. Poslal ho přímo do zmijího hnízda italské protilucemburské koalice


Reklama

Slunná krajina dala mladému kralevici velmi rychle pocítit svou odvrácenou tvář. Rebelové ho chtěli tajně otrávit! Karel si o incidentu zapsal následující řádky:

„O Velikonoční neděli, třetí den po mém příchodu, čeleď má byla otrávena. A já ochranou milosti Boží jsem unikl otrávení, protože slavná mše, při níž jsem přijímal, byla dlouho sloužena a já nechtěl jísti přede mší. Když pak jsem přišel k obědu, bylo mi řečeno, že čeleď má náhle upadla do nemoci, zvláště ti, kteří jedli před obědem. Já pak sedě za stolem, jsem nechtěl jísti a všichni jsme byli postrašeni. A tu jsem uzřel rozhlížeje se člověka krásného a uhlazeného, jehož jsem neznal, an chodil před stolem, dělaje se němým. Pojav proti němu podezření, dal jsem jej zajmouti. Ten po mnohých mučeních třetího dne promluvil a vyznal, že on v kuchyni vmísil do pokrmů jed na příkaz a návod Azza Viscontiho z Milána.“

Pomoc u nejvyšších míst

Italové však samozřejmě nedali pokoj. Vytvořili další ligu, oblehli Modenu a okolí a pak se stáhli pod hrad San Felice. Na den svaté Kateřiny pak došlo k rozhodujícímu střetu. Co do počtu nasazených vojáků byla tato bitva skutečně neobvyklá a jen málokde se bojovalo v takovém počtu. V Karlových pamětech se dočteme, že pod každým rytířem byl zabit kůň cvičený do boje a pod některými dokonce i dva. Karel byl zraněn a situace vypadala opravdu beznadějně „ […] viděli jsme, že jsme skoro přemoženi, a již skoro jsme upadli v zoufalství.“  Proto není divu, že když se kolo Štěstěny přece jen nakonec otočilo směrem ke Karlovi, přiřkl zásluhu za vyhranou bitvu právě svaté Kateřině.

Ale ani pak si pletekchtiví Italové nedali pokoj a začali osnovat další spiknutí. Karlovo nápadné štěstí jim však už vrtalo hlavou, a proto pro ně bylo důležité daný komplot „legalizovat“.

I dali si sloužiti mši, chtíce přísahati při tělu Kristově […] . I přihodilo se, že když kněz tělo boží posvětil, po pozdvihování nastala v kostele ohromná tma a zároveň se strhl veliký vichr, takže byli všichni poděšeni. A když se rozjasnilo, kněz nenašel před sebou na oltáři těla Kristova. Všichni stáli smutně a v úžase a jeden pohlížel na druhého. Tělo páně nalezeno u nohou Marsiglia de Rossi, jenž byl hlavou a vůdcem toho jednání. A tu zvolali všichni jedním hlasem:Co jsme se rozhodli činiti, nelíbí se Bohu.‘ A tak se rozešli a každý se vrátil do svého domova.“

Ani tím však italské intriky nebyly umlčeny. Byl to vlastně takový boj s lernskou hydrou. Tam, kde Karel jednu hlavu uťal, ihned narostly dvě nové. V roce 1333 tak nakonec u Ferrary zvítězila další protilucemburská koalice a rod tak udržel vládu jen v toskánské Lucce.

Zase doma?

Další cesta vedla mladého prince do Tyrol a pak hned do Čech. Tam se Karel poklonil hrobu své matky na Zbraslavi a 30. října roku 1333 vjel do Prahy. Když sem kdysi vjížděl jeho otec, tak byl přirovnáván k zlatovlasému andělovi. Karel tento dojem zjevně nebudil a to ani v optice obvykle dost lichotivých kronikářů. Opět se zopakovalo to, co mladý muž již tolikrát zažil. Byl cizincem v cizí zemi a nikdo k němu nechoval žádnou vřelost. Proč by také měl? Byl synem muže, který za 14 let pobyl v Čechách sotva 30 měsíců. Země byla v troskách a nezbývalo, než začít s opravami.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907