Mláďata severské přírody: Děti divočiny v americké Minnesotě

10.08.2016 - Petr Slavík

Jaro v severoamerické Minnesotě je úžasnou části roku. Tichému a zkušenému pozorovateli se nabízí jedinečné pohledy na nedávno narozená mláďata, která jen pomalu začínají zjišťovat, co to znamená být součástí divoké přírody

Po pár měsících jsem se vracel na řeku Kettle v americké Minnesotě a ta mi nabídla každoroční zázrak koloběhu ročních období. Osvobodila se z příkrovů ledu, z jejích břehů zmizely závěje. Mrazivé ticho krátkých zimních dní vystřídal hukot peřejí, bzučení hmyzu a zpěv ptáků. Les je v této době plný světel a stínů, skrývá tajemství těch, kteří přežili krutou zimu. V tajných zákoutích mlází, pod vývraty, v dutinách stromů nebo v norách mezi skalami, všude se ukrývá nový život. Smečka vlků odchovává s veškerou péčí své potomstvo. Všichni její členové s obrovskou trpělivostí snášejí často velmi bolestivou hru malých vlků. Vlčata dokážou poměrně intenzivně trápit každého, kdo se stal cílem jejich dovádění. Jsou pokračováním života smečky, proto je jim v prvních týdnech života dovoleno téměř vše. Jak ale dospívají, musí se naučit přijímat zákony smečky, z našeho pohledu snad kruté, ale pro přežití zcela nezbytné.

TIP: Ze života afrických šelem anebPo stopách velkých koček

Tak jako se malí vlci učí zákonům vlčího života, přejímají i jiní tvorové severského lesa poznatky generací před nimi. Medvědice častuje výpraskem neposlušné mládě, aby příště neudělalo stejnou chybu. Liščí máma neustále sleduje okolí nory, aby uchránila svá liščata před nebezpečím. Samice rysa okamžitě odnáší mládě, které se na své cestě za poznáním světa příliš vzdálilo od doupěte. Vše se točí pouze kolem jednoho motivu – touhy přežít. Tak se mláďata naučí skrývat, plížit, zabíjet a utíkat. Jen tak budou schopna odolávat všem nástrahám života v divočině. Až se řeka za rok opět uvolní z obětí ledu, předají své geny další generaci dětí divočiny.

Nejtolerovanější členové smečky -

Nejtolerovanější členové smečky -

Šplhaví milovníci medu -

Šplhaví milovníci medu -

Hra na boj -

Hra na boj -

V péči starostlivé matky -

V péči starostlivé matky -

Lupič s černou maskou -

Lupič s černou maskou -

Hra na schovávanou -

Hra na schovávanou -

V ohrožení života -

V ohrožení života -

Přesná muška zápachu -

Přesná muška zápachu -

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/10

  • Zdroj fotografií: Petr SlavíkReklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907