Tělo prolezlé červy: Číňana málem zabila láska k japonskému suši

26.09.2014 - Martin Reichman

Pochoutka ze syrových ryb stála mladého Číňana málem život. Celé tělo měl prolezlé červy pocházející z tepelně neupravených ryb


Reklama

Mladý muž z provincie Kuang-tung ve východní Číně se na lékaře obrátil kvůli bolestem břicha a svědění celého těla. Vyšetření ukázalo, že jeho tělo je celé prolezlé červy. Lékaři se domnívají, že jejich původcem je Škulovec široký, tasemnice, která může dorůstat délky až 10 metrů.

Tasemnice se do těla Číňana pravděpodobně dostala z nedostatečně tepelně zpracovaných ryb, především z oblíbeného suši a sašimi. Škulovec má poměrně náročný životní cyklus, syrové ryby pro něj ale představují ideální prostředek pro šíření.

Životní cyklus tasemnice

Z vajíček se ve vodě nejdříve líhnou larvy – koracidia, které musí být do několika hodin pozřeny vodním korýšem – buchankou. V buchance vzniká další infekční stádium – procerkoid. Je-li buchanka pozřena rybou, vzniká tzv. plerocerkoid, který se usídlí v rybí svalovině a čeká, zda bude ryba pozřena savcem. Po pozření tepelně neupraveného masa vzniká ve střevě dospělá tasemnice, která produkuje velké množství vajíček. Z nich se následně vyvinou červi, kteří útočí na další orgány v těle. Napadení životně důležitých orgánů obvykle končí smrtí.

V Číně lékaři zaznamenali několik případů nákazy tasemnicí ze syrových ryb. Zatímco v minulosti se tyto problémy vyskytovaly především v chudších regionech, v poslední době naopak přibývají v bohatších čtvrtích.

  • Zdroj textu:

    dailymail.co.uk

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907