Tělo prolezlé červy: Číňana málem zabila láska k japonskému suši

26.09.2014 - Martin Reichman

Pochoutka ze syrových ryb stála mladého Číňana málem život. Celé tělo měl prolezlé červy pocházející z tepelně neupravených ryb


Reklama

Mladý muž z provincie Kuang-tung ve východní Číně se na lékaře obrátil kvůli bolestem břicha a svědění celého těla. Vyšetření ukázalo, že jeho tělo je celé prolezlé červy. Lékaři se domnívají, že jejich původcem je Škulovec široký, tasemnice, která může dorůstat délky až 10 metrů.

Tasemnice se do těla Číňana pravděpodobně dostala z nedostatečně tepelně zpracovaných ryb, především z oblíbeného suši a sašimi. Škulovec má poměrně náročný životní cyklus, syrové ryby pro něj ale představují ideální prostředek pro šíření.

Životní cyklus tasemnice

Z vajíček se ve vodě nejdříve líhnou larvy – koracidia, které musí být do několika hodin pozřeny vodním korýšem – buchankou. V buchance vzniká další infekční stádium – procerkoid. Je-li buchanka pozřena rybou, vzniká tzv. plerocerkoid, který se usídlí v rybí svalovině a čeká, zda bude ryba pozřena savcem. Po pozření tepelně neupraveného masa vzniká ve střevě dospělá tasemnice, která produkuje velké množství vajíček. Z nich se následně vyvinou červi, kteří útočí na další orgány v těle. Napadení životně důležitých orgánů obvykle končí smrtí.

V Číně lékaři zaznamenali několik případů nákazy tasemnicí ze syrových ryb. Zatímco v minulosti se tyto problémy vyskytovaly především v chudších regionech, v poslední době naopak přibývají v bohatších čtvrtích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    dailymail.co.uk

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907