Mléčná dráha nad chilskou planinou s radioteleskopy ALMA v pozadí

27.07.2014 - Redakce


Reklama

Toto nádherné celooblohové panorama bylo pořízeno v nadmořské výšce 5 100 metrů na chilské planině v Andách. Díky tomu, že je zde tlak atmosféry o 50 % nižší než u moře, poskytuje toto místo nádherné výhledy na oblohu. I to je důvod, proč se zde staví tolik teleskopů, jako například ALMA, séria rádiových talířů viditelných po obzoru.

Přes oblohu se na tomto obrázku táhne pás Mléčné dráhy doplněný zvířetníkovými souhvězdími ranní Venuší. Lehce nazelenalý nádech oblohy mají na svědomí excitované atomy kyslíku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Jurij BeletskijDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907