Mléčná dráha nad chilskou planinou s radioteleskopy ALMA v pozadí

27.07.2014 - Redakce


Reklama

Toto nádherné celooblohové panorama bylo pořízeno v nadmořské výšce 5 100 metrů na chilské planině v Andách. Díky tomu, že je zde tlak atmosféry o 50 % nižší než u moře, poskytuje toto místo nádherné výhledy na oblohu. I to je důvod, proč se zde staví tolik teleskopů, jako například ALMA, séria rádiových talířů viditelných po obzoru.

Přes oblohu se na tomto obrázku táhne pás Mléčné dráhy doplněný zvířetníkovými souhvězdími ranní Venuší. Lehce nazelenalý nádech oblohy mají na svědomí excitované atomy kyslíku.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Jurij Beletskij

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907