Mlhovina Helix: Čeká naše Slunce osud Božího oka?

13.10.2014 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Tvar planetární mlhoviny Helix by nám mohl odpovědět na otázku, jak nejspíš bude jednou vypadat naše Slunce. Zatím toho ale mnoho neprozradila.

Helix je nejbližší a současně také nejjasnější planetární mlhovina viditelná na obloze, od Země ji dělí jen 700 světelných let a měří zhruba 3 světelné roky. Vznikla asi před 25 tisíci lety odhozením svrchních vrstev mateřské hvězdy a od té doby se rozpíná rychlostí 24 kilometrů za sekundu. Víme, že se v jejím středu nachází bílý trpaslík, s povrchovou teplotou 130 tisíc stupňů a že její složitá struktura zahrnuje dva téměř pravoúhle postavené disky, oblouky, rázovité vlny a také útvary, pro které vědci zatím nemají vysvětlení.

Planetární mlhovinu Helix objevil v roce 1824 německý astronom Karl Ludwig. Podle jejího tvaru se jí přezdívá Boží oko nebo také Sauronovo oko.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907