Mlhovina Helix: Čeká naše Slunce osud Božího oka?

13.10.2014 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Tvar planetární mlhoviny Helix by nám mohl odpovědět na otázku, jak nejspíš bude jednou vypadat naše Slunce. Zatím toho ale mnoho neprozradila.

Helix je nejbližší a současně také nejjasnější planetární mlhovina viditelná na obloze, od Země ji dělí jen 700 světelných let a měří zhruba 3 světelné roky. Vznikla asi před 25 tisíci lety odhozením svrchních vrstev mateřské hvězdy a od té doby se rozpíná rychlostí 24 kilometrů za sekundu. Víme, že se v jejím středu nachází bílý trpaslík, s povrchovou teplotou 130 tisíc stupňů a že její složitá struktura zahrnuje dva téměř pravoúhle postavené disky, oblouky, rázovité vlny a také útvary, pro které vědci zatím nemají vysvětlení.

Planetární mlhovinu Helix objevil v roce 1824 německý astronom Karl Ludwig. Podle jejího tvaru se jí přezdívá Boží oko nebo také Sauronovo oko.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: apod.nasa.gov

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907