Mlhovina Koňská hlava: Oblak tmavého prachu na pozadí ionizovaného vodíku

15.07.2014 - Redakce


Reklama

Mlhovina Koňská hlava patří asi k nejlépe identifikovatelným útvarům na noční obloze. Známá také jako Barnard 33 byla poprvé zachycena na fotografické pláty koncem 19. století.

Červená barva pochází od vodíku ionizovaného blízkou hvězdou Sigma Orionis. Tmavá mlhovina Koňská hlava je jinak tvořena především tmavým prachem. Proudy plynu, které mlhovinu opouštějí, jsou důsledek silného magnetického pole. Světlé tečky jsou pak velmi mladé hvězdy v počátcích procesu zrodu.

Mlhovina je od nás vzdálena 1 500 světelných let a je součástí Mlhoviny v Orionu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Nigel Sharp (NOAO), KPNO, AURA, NSF

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907