Mlhovina Obří oliheň je pozůstatkem trojice zanikajících hvězd

23.07.2014 - Martin Reichman


Reklama

Jedné z nejbizarněji vypadajících planetárních mlhovin se přezdívá Obří oliheň. Obrovská mlhovina se pravděpodobně nachází v blízkosti souhvězdí Kefea, které je domovem jiné velké mlhoviny s označením Létající netopýr (SH2-129). Snímek byl pořízen pomocí teleskopu Isaaca Newtona umístěném na kanárském ostrově La Palma.

Obří oliheň je bipolární mlhovinou, a její nezvyklý tvar je pravděpodobně dát tím, že je složena z pozůstatků hned tří hvězd. Vědci odhadují vzdálenost mlhoviny od Země na 2 300 světelných let. Pokud by se potvrdila teorie, že je mlhovina pozůstatkem trojice zanikajících hvězd, mohla by dosahovat průměru až 50 světelných let.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Romano Corradi (IAC)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907