Mlhovina Obří oliheň je pozůstatkem trojice zanikajících hvězd

23.07.2014 - Martin Reichman


Reklama

Jedné z nejbizarněji vypadajících planetárních mlhovin se přezdívá Obří oliheň. Obrovská mlhovina se pravděpodobně nachází v blízkosti souhvězdí Kefea, které je domovem jiné velké mlhoviny s označením Létající netopýr (SH2-129). Snímek byl pořízen pomocí teleskopu Isaaca Newtona umístěném na kanárském ostrově La Palma.

Obří oliheň je bipolární mlhovinou, a její nezvyklý tvar je pravděpodobně dát tím, že je složena z pozůstatků hned tří hvězd. Vědci odhadují vzdálenost mlhoviny od Země na 2 300 světelných let. Pokud by se potvrdila teorie, že je mlhovina pozůstatkem trojice zanikajících hvězd, mohla by dosahovat průměru až 50 světelných let.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Romano Corradi (IAC)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907