Mlhovina Obří oliheň je pozůstatkem trojice zanikajících hvězd

23.07.2014 - Martin Reichman


Reklama

Jedné z nejbizarněji vypadajících planetárních mlhovin se přezdívá Obří oliheň. Obrovská mlhovina se pravděpodobně nachází v blízkosti souhvězdí Kefea, které je domovem jiné velké mlhoviny s označením Létající netopýr (SH2-129). Snímek byl pořízen pomocí teleskopu Isaaca Newtona umístěném na kanárském ostrově La Palma.

Obří oliheň je bipolární mlhovinou, a její nezvyklý tvar je pravděpodobně dát tím, že je složena z pozůstatků hned tří hvězd. Vědci odhadují vzdálenost mlhoviny od Země na 2 300 světelných let. Pokud by se potvrdila teorie, že je mlhovina pozůstatkem trojice zanikajících hvězd, mohla by dosahovat průměru až 50 světelných let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Romano Corradi (IAC)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907