Mlhovina Pelikán: Ptačí orgie v souhvězdí Labutě

23.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Souhvězdí Labutě je domovem „ptačí“ mlhoviny Pelikán, poseté miliony mladých hvězd, zahalených závojem vesmírného prachu. Její impozantní tmavé útvary jsou mračna studeného plynu a prachu opracovaná větry a zářením z horkých hmotných hvězd. Hvězda vpravo emituje impozantní Herbig-Harovy výtrysky, které postupně ničí přibližně jeden světelný rok dlouhý prachový pilíř, ve kterém se nachází. Mlhovina Pelikán je od Země vzdálená asi 2 tisíce světelných let a lze ji spatřit i s malým dalekohledem, severovýchodně od jasné hvězdy Deneb, v souhvězdí Labutě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Larry Van Vleet (LVVASTRO)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907