Mlhovina Pelikán s úžasnými tmavými mračny

26.08.2013 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Výrazný emisní hřeben v této části oblohy má oficiální označení IC 5067. Hřeben měří asi 10 světelných let a je součástí větší emisní mlhoviny Pelikán, která sleduje křivky hlavy a krku kosmického pelikána. Fantastické tmavé útvary jsou mračna studeného plynu a prachu opracovaná větry a zářením z horkých hmotných hvězd. Samotná mlhovina Pelikán je katalogizována jako IC 5070 a je vzdálena asi 2 000 světelných let. Naleznete ji při pohledu na severovýchod od jasné hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907