Jedna část hvězdotvorné oblasti v pásu Oriona připomíná plamen. Když se na ni ale podíváte v rentgenovém a infračerveném světle, uvidíte zcela jiný obraz (4 fotografie)
V pásu Orionu se nachází řada nádherných útvarů, které stojí za vidění, ať už je to známá Mlhovina v Orionu, Koňská mlhovina, hvězdokupa Trapézy nebo mlhovina Plamen (Flame Nebula). Ta skutečně připomíná hořící plamen, ale tmavý - je totiž z velké části tvořena prašnými mračny. Nachází se 1 400 světelných let daleko.
Rentgenová data z observatoře Chandra a infračervené snímky ze Spitzerova kosmického dalekohledu vám ale ukážou zcela jiný obrázek, tyto dalekohledy totiž dokázaly skrze tato mračna prohlédnout. Na obrázku vidíte mnoho hvězd, které vznikly teprve nedávno, v zanořené hvězdokupě NGC 2024, jejichž věk je od 200 000 let do 1,5 miliónu let. Rentgenová a infračervená data také ukazují, že nejmladší hvězdy se koncentrují ve středu kupy.
apod.nasa.gov, Astro.cz
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)