Mlhovina v Orionu, kde nové hvězdy vyhánějí staré

04.04.2014 - Redakce


Reklama

Oblast souhvězdí Orion je velmi bohatá na mlhoviny. Toto je pohled na okraj hvězdotvorné oblasti NGC 2174, která od nás leží zhruba ve vzdálenosti 6 000 světelných let.

Vidíme zde doslova celé pohoří hvězdného prachu a plynu, který byl opracován opracované radiací a větry z oblastí nově zrozených hvěz. Ty jsou rozesety v otevřených hvězdokupách po okolí. Nově narozené hvězdy mají takovou „sílu“, že svou radiací dokážou odehnat „starousedlíky“. Hvězdy se tak postupně rozptylují do okolí.

Je zajímavé, že pokud snímek o točíte o 90 stupňů, vypadá rázem dočista jinak. Místo pohoří na něm někteří vidí Opičí hlavu, jak se této mlhovině také říká.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907