Mlhovina v Orionu, kde nové hvězdy vyhánějí staré

04.04.2014 - Redakce


Reklama

Oblast souhvězdí Orion je velmi bohatá na mlhoviny. Toto je pohled na okraj hvězdotvorné oblasti NGC 2174, která od nás leží zhruba ve vzdálenosti 6 000 světelných let.

Vidíme zde doslova celé pohoří hvězdného prachu a plynu, který byl opracován opracované radiací a větry z oblastí nově zrozených hvěz. Ty jsou rozesety v otevřených hvězdokupách po okolí. Nově narozené hvězdy mají takovou „sílu“, že svou radiací dokážou odehnat „starousedlíky“. Hvězdy se tak postupně rozptylují do okolí.

Je zajímavé, že pokud snímek o točíte o 90 stupňů, vypadá rázem dočista jinak. Místo pohoří na něm někteří vidí Opičí hlavu, jak se této mlhovině také říká.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907