Mlhovina v Orionu, kde nové hvězdy vyhánějí staré

04.04.2014 - Redakce


Reklama

Oblast souhvězdí Orion je velmi bohatá na mlhoviny. Toto je pohled na okraj hvězdotvorné oblasti NGC 2174, která od nás leží zhruba ve vzdálenosti 6 000 světelných let.

Vidíme zde doslova celé pohoří hvězdného prachu a plynu, který byl opracován opracované radiací a větry z oblastí nově zrozených hvěz. Ty jsou rozesety v otevřených hvězdokupách po okolí. Nově narozené hvězdy mají takovou „sílu“, že svou radiací dokážou odehnat „starousedlíky“. Hvězdy se tak postupně rozptylují do okolí.

Je zajímavé, že pokud snímek o točíte o 90 stupňů, vypadá rázem dočista jinak. Místo pohoří na něm někteří vidí Opičí hlavu, jak se této mlhovině také říká.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907