Škodlivost mobilních telefonů? Zatím neprokázáno

05.09.2013 - redakce 100+1

Ohrožují mobilní telefony naše zdraví? Pomůže držet si je dál od těla? Na toto téma vznikl bezpočet výzkumů, jednoznačný závěr však nemají


Reklama

Mnohé vědecké studie tvrdí, že negativní vliv mobilních telefonů na zdraví člověka je prokazatelný a nesporný a že jeho používáním dochází k nejrůznějším nežádoucím změnám, a to zejména v oblasti mozku. Následkem pak může být únava, bolesti hlavy, poruchy spánku, soustředění a paměti, únavnost, nechutenství, bušení srdce, nevolnost, psychické problémy, změny EEG mozku, pokles hladiny hormonu melatoninu, poruchy DNA a chromozomů, změny v buněčném cyklu a bujení buněk, snížení počtu živých spermií a jejich pohyblivosti a v případě častého používání telefonu dokonce několikanásobné zvýšení rizika nádoru mozku či sluchového nervu. Děti mohou trpět autismem, hyperaktivitou a dalšími poruchami chování. Podle některých lékařů by mobilní telefony měly být zcela zakázány, a to zejména dětem.

TIP: Jak mozek člověka ovlivňuje používání smartphonů?

Jiní vědci jsou zdrženlivější a tvrdí, že problémy spojované s častým používáním mobilních telefonů mohou být způsobeny i jinými faktory a že škodlivost či neškodnost mobilů se ukáže až za několik desítek let. Přesto platí několik doporučení, která by měla případné nežádoucí účinky snížit:

  • kupovat přístroje s nejnižším možným SAR (míra absorbce elektromagnetického vlnění živou tkání)
  • při telefonování používat sadu hands free, která podstatně snižuje absorbci vyzařování
  • nenosit mobil přímo na těle
  • vyvarovat se telefonování v autě a v místech se slabým signálem
  • telefonovat maximálně 3 minuty a mezi jednotlivými hovory zachovávat pauzu alespoň 15 minut
  • při spánku mít mobil co nejdále od hlavy, alespoň 1 metrchránit děti před používáním mobilu

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907