Moderní přístroje ukazují, že Greenwichský poledník je vyznačený špatně

17.08.2015 - Martin Reichman

Dlouhé roky se používal pro výpočet času i astronomických vzdáleností. Moderní přístroje ale ukazují, že místo tzv. nultého poledníku je ve skutečnosti vyznačené chybně


Reklama

Archimédés prý kdysi prohlásil: „Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí.“ Podobné úvahy stály na konci 19. století i za ustanovením takzvaného nultého, nebo chcete-li základního poledníku.

Pevný bod času

Dnešní základní poledník, byl určen na zvláštní konferenci (International Meridian Conference) pořádané v říjnu 1884 ve Washingtonu. Sešlo se na ní tehdy 41 delegátů z 25 zemí. Poledník prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii (dnes jižní předměstí Londýna), a bývá tak nazýván Greenwichským poledníkem.

Každoročně observatoř v Greenwichi navštíví stovky a tisíce lidí, kteří se na zde vyznačené linii, dělící svět na východní a západní polokouli, fotografují. Pokud při tom používají moderní GPS přijímače, mohou být lehce zmateni – přístroje totiž nekompromisně odhalují dávnou chybu.

Podle dnešních satelitních měření se totiž nultý poledník nachází přibližně 102 metry východně od vyznačené linie. Důvod je prostý – dávná měření sice byla poměrně přesná, přesnosti moderních přístrojů ale konkurovat nemohla. Před 130 lety byla při výpočtech používána toliko hladina rtuti, jakožto ukazatel vodorovného povrchu pro pozorování „hvězdných hodin“ pomocí dalekohledu. Rtuť ovšem nedokázala promítnout nerovnoměrné zakřivení Země ani nerovnoměrnost gravitace.

Falešný za peníze, skutečný zdarma

Lehce úsměvným paradoxem je, že zatímco za návštěvu nádvoří observatoře v Greenwichi zaplatíte 9 liber, místo skutečného nultého poledníku je dostupné zcela zdarma. V nedalekém parku je vyznačen odpadkovým košem.

Podobné odchylky jsou běžné i na jiných místech světa. Nejvýraznější jsou například v Chile, kde jsou nové přístroje umístěné vysoko v horách a rozdíl v nadmořské výšce je tak velký.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Independent, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jak by asi Charlie Chaplin reagoval na snahu studia, aby jeho postava tuláka propagovala jistou značně přeslazenou limonádu? 

Zajímavosti

Létající mikročip má velikost asi jako zrnko písku.

Věda

Královna Barbora Celjská (vpravo) s dcerou Alžbětou Lucemburskou na cestě do Münsteru.

Historie

Velmi mladý tapír indický, u nějž už pomalu začíná blednout „sedlová“ část, která později bude zcela bílá.

Příroda

Po cestě do Budapešti bývalého císaře na většině míst lidé vítali a vojáci mu přísahali věrnost.

Válka

Zvětšený pohled na vesmírnou dutinu ukazuje molekulární mračna Persea a Býka (modrá a červená) na jejím „povrchu“.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907