Modrá tečka: Sonda Cassini poprvé zachytila kromě Saturnu také Uran

06.05.2014 - Redakce


Reklama

Jako modrá tečka je vidět na pozadí Saturnových prstenců planeta Uran. Zachytila ji 11. dubna sonda Cassini, když se nacházela v opozici ke Slunci – tedy na druhé straně vzhledem k Saturnu. Byla tedy vzdálena 28,6 AU (1 AU = 150 mil. km, vzdálenosti Země–Slunce), v podstatě nejvíc, jak mohla. I proto je Uran vidět jen jako maličká tečka. Při největším přiblížení k Saturnu je pak vzdálena jen 10 AU – tato situace ale nastává jen jednou za 30 let.

Planetám Uran a Neptun se někdy říká ledoví obři – důvodem je jejich nízká povrchová teplota, i když vzhledem k jejich plynnému složení těžko hovořit o nějakém povrchu. Velká část planety se skládá z vody, metanu a čpavku (HN3), zatímco Jupiter a Saturn jsou z velké části složeny z vodíku a hélia, podobně jako hvězdy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907