Modrá tečka: Sonda Cassini poprvé zachytila kromě Saturnu také Uran

06.05.2014 - Redakce


Reklama

Jako modrá tečka je vidět na pozadí Saturnových prstenců planeta Uran. Zachytila ji 11. dubna sonda Cassini, když se nacházela v opozici ke Slunci – tedy na druhé straně vzhledem k Saturnu. Byla tedy vzdálena 28,6 AU (1 AU = 150 mil. km, vzdálenosti Země–Slunce), v podstatě nejvíc, jak mohla. I proto je Uran vidět jen jako maličká tečka. Při největším přiblížení k Saturnu je pak vzdálena jen 10 AU – tato situace ale nastává jen jednou za 30 let.

Planetám Uran a Neptun se někdy říká ledoví obři – důvodem je jejich nízká povrchová teplota, i když vzhledem k jejich plynnému složení těžko hovořit o nějakém povrchu. Velká část planety se skládá z vody, metanu a čpavku (HN3), zatímco Jupiter a Saturn jsou z velké části složeny z vodíku a hélia, podobně jako hvězdy.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907