Modrá světla LED by mohla odradit ptáky od srážek s letadly

15.04.2015 - Stanislav Mihulka

Blikající modrá světla upozorní ptáky na prolétávající letadlo. Bude to stačit?


Reklama

Srážky letadel s ptáky představují jedno z nejběžnějších rizik letecké dopravy dnešní doby. Likvidují letadla, zabíjejí lidi a samozřejmě také ptáky a jenom ve Spojených státech samotných každý rok způsobí škody za zhruba 700 milionů dolarů.

Jednou z možností, jak zabránit takovým srážkám, je vybavit letadla výstražnými světly, která by ptáky upozornila na letadlo a varovala tak před srážkou. Problém je v tom, že lidský zrak a zrak ptáků se v mnohém liší a pro lidské konstruktéry není úplně snadné vyvinout technologii, která by fungovala u ptáků.

Vědci nedávno přišli na to, že pro vlhovce hnědohlavé (Molothrus ater), malé pěvce ze Severní Ameriky, kteří se často srážejí s letadly, jsou nejvíce podezřelé blikající modré LEDky, se světlem o vlnové délce 470 nanometrů. Zjistili to během série jistě zajímavých experimentů s dálkově ovládaným modelem letadla. Není vyloučeno, že dopravní, sportovní i vojenská letadla budou brzy blikat modře.

  • Zdroj textu:

    Science News, Condor

  • Zdroj fotografií: US military / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907