Modrá světla LED by mohla odradit ptáky od srážek s letadly

15.04.2015 - Stanislav Mihulka

Blikající modrá světla upozorní ptáky na prolétávající letadlo. Bude to stačit?


Reklama

Srážky letadel s ptáky představují jedno z nejběžnějších rizik letecké dopravy dnešní doby. Likvidují letadla, zabíjejí lidi a samozřejmě také ptáky a jenom ve Spojených státech samotných každý rok způsobí škody za zhruba 700 milionů dolarů.

Jednou z možností, jak zabránit takovým srážkám, je vybavit letadla výstražnými světly, která by ptáky upozornila na letadlo a varovala tak před srážkou. Problém je v tom, že lidský zrak a zrak ptáků se v mnohém liší a pro lidské konstruktéry není úplně snadné vyvinout technologii, která by fungovala u ptáků.

Vědci nedávno přišli na to, že pro vlhovce hnědohlavé (Molothrus ater), malé pěvce ze Severní Ameriky, kteří se často srážejí s letadly, jsou nejvíce podezřelé blikající modré LEDky, se světlem o vlnové délce 470 nanometrů. Zjistili to během série jistě zajímavých experimentů s dálkově ovládaným modelem letadla. Není vyloučeno, že dopravní, sportovní i vojenská letadla budou brzy blikat modře.

  • Zdroj textu:

    Science News, Condor

  • Zdroj fotografií: US military / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907