Modrá světla LED by mohla odradit ptáky od srážek s letadly

15.04.2015 - Stanislav Mihulka

Blikající modrá světla upozorní ptáky na prolétávající letadlo. Bude to stačit?


Reklama

Srážky letadel s ptáky představují jedno z nejběžnějších rizik letecké dopravy dnešní doby. Likvidují letadla, zabíjejí lidi a samozřejmě také ptáky a jenom ve Spojených státech samotných každý rok způsobí škody za zhruba 700 milionů dolarů.

Jednou z možností, jak zabránit takovým srážkám, je vybavit letadla výstražnými světly, která by ptáky upozornila na letadlo a varovala tak před srážkou. Problém je v tom, že lidský zrak a zrak ptáků se v mnohém liší a pro lidské konstruktéry není úplně snadné vyvinout technologii, která by fungovala u ptáků.

Vědci nedávno přišli na to, že pro vlhovce hnědohlavé (Molothrus ater), malé pěvce ze Severní Ameriky, kteří se často srážejí s letadly, jsou nejvíce podezřelé blikající modré LEDky, se světlem o vlnové délce 470 nanometrů. Zjistili to během série jistě zajímavých experimentů s dálkově ovládaným modelem letadla. Není vyloučeno, že dopravní, sportovní i vojenská letadla budou brzy blikat modře.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, Condor

  • Zdroj fotografií: US military / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší stavební boom přišel v 15. a 16. století, takže má většina oxfordských budov pozdně renesanční či barokní ráz. Zdejší baroko je však mnohem uměřenější než ve střední Evropě. (foto: Alamy)

Zajímavosti

Jaroslav Hašek v uniformě Rudé armády (1920). (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie
Věda
Vesmír

Modernizovaný stroj T-55 srbské armády. (foto: Wikimedia Commons, Srđan PopovićCC BY-SA 3.0)

Válka

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907