Modré oči pouště: Důl na potaš v Utahu

10.07.2014 - Jan Miklín


Reklama

Až do vesmíru září ve vyprahlé skalnaté krajině amerického Utahu umělá jezera potašového dolu nedaleko města Moab. Draselné uhličitany a chloridy jsou důležitými průmyslovými látkami (například právě chlorid draselný, chemickým vzorcem KCl se používá pro výrobu hnojiv) a v přírodě se obvykle vyskytují v jezerních sedimentech, vzniklých odpařováním slané vody. Pokud tyto horizonty překryly další vrstvy, je třeba se k nim dostat jinak. V moabském dole vhánějí vodu více jak kilometr hluboko, aby rozpustný minerál nazývaný také sylvín dostali na povrch. Aby následně urychlili odpar vody, barví ji na modro – tmavá barva absorbuje více tepla. I tak ale celý proces trvá okolo tří set dní.  

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA Earth Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907