Mohl existovat život už na počátku vesmíru?

27.02.2014 - redakce 100+1

Harvardský astrofyzik Abraham Loeb přišel s překvapivou teorií, že život ve vesmíru mohl vzniknout už 15 milionů let po Velkém třesku. Tedy v době, kdy ještě neexistovaly ani první hvězdy


Reklama

Obecně se má za to, že ve zmíněné době ještě ani neexistovaly první hvězdy, nicméně teplota mohla podle Loeba právě dosahovat optimálního rozmezí pro život (tedy 0–100 °C) – a to v důsledku kosmického mikrovlnného záření, jež vzniklo krátce po Velkém třesku. Pokud už tehdy existovaly planety, mohlo na nich panovat odpovídající teplo, přestože nekroužily v blízkosti žádné hvězdy.

Zmíněné záření totiž prostupuje rovnoměrně celým vesmírem. Planety se ovšem skládají z těžších prvků, které se objevily až při výbuchu prvních stálic. Loeb se proto domnívá, že prvotní masivní hvězdy s krátkou životností se mohly zrodit dříve, než vědci předpokládají, a poskytnout tak těžší prvky pro vznik planet.

Kosmické záření ovšem podle nové teorie nabízelo vhodné podmínky pro život jen relativně krátkou dobu, a je tedy pravděpodobné, že pokud se tehdy nějaký život objevil, neměl dost času se vyvinout do složitějších forem.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraničí zajímavost 5/2014

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907