Mohl existovat život už na počátku vesmíru?

27.02.2014 - redakce 100+1

Harvardský astrofyzik Abraham Loeb přišel s překvapivou teorií, že život ve vesmíru mohl vzniknout už 15 milionů let po Velkém třesku. Tedy v době, kdy ještě neexistovaly ani první hvězdy


Reklama

Obecně se má za to, že ve zmíněné době ještě ani neexistovaly první hvězdy, nicméně teplota mohla podle Loeba právě dosahovat optimálního rozmezí pro život (tedy 0–100 °C) – a to v důsledku kosmického mikrovlnného záření, jež vzniklo krátce po Velkém třesku. Pokud už tehdy existovaly planety, mohlo na nich panovat odpovídající teplo, přestože nekroužily v blízkosti žádné hvězdy.

Zmíněné záření totiž prostupuje rovnoměrně celým vesmírem. Planety se ovšem skládají z těžších prvků, které se objevily až při výbuchu prvních stálic. Loeb se proto domnívá, že prvotní masivní hvězdy s krátkou životností se mohly zrodit dříve, než vědci předpokládají, a poskytnout tak těžší prvky pro vznik planet.

Kosmické záření ovšem podle nové teorie nabízelo vhodné podmínky pro život jen relativně krátkou dobu, a je tedy pravděpodobné, že pokud se tehdy nějaký život objevil, neměl dost času se vyvinout do složitějších forem.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraničí zajímavost 5/2014

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Půl gramu šafránu vás vyjde na zhruba pět set korun. To se přibližně vyrovná ceně zlata.

Zajímavosti
Věda
Vesmír

Samohybka SU-100 během tankového biatlonu v roce 2013.

Válka
Cestování

Sňatková politika vyšvihla Habsburky mezi přední evropské rody.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907