Reklama


Mohly se kamenné planety zformovat i na okraji Sluneční soustavy?

10.10.2015 - Michal Švanda


Reklama

Zdá se, že formaci kamenných planet na periferiích Sluneční soustavy v principu nic nebrání. Jediným požadavkem na jejich vznik je taková vzdálenost od centrální hvězdy, kde mohou základní stavební prvky – především železo, nikl, křemík a hliník – existovat v pevném skupenství. A samozřejmě jich musí být k dispozici dostatek. 

Vzhledem k předpokládanému gravitačnímu rozvrstvení již v protoplanetárním disku panovaly tedy optimální podmínky pro vznik kamenných členů našeho solárního systému v jeho vnitřních částech. Podle vědců muselo ke kondenzaci zárodků planet složených z těžších prvků nutně docházet i v oblasti okupované dnes Jupiterem, Saturnem, Uranem a Neptunem. Tato kamenná jádra se pak stala základem zmíněných obřích planet, poté co se na ně gravitačně nabalovaly i lehčí prvky; není však zcela zřejmé, zda v nitrech plynných obrů přetrvala v nezměněné formě až do současnosti. Nicméně jakmile se tyto planety zformovaly, jejich gravitační vliv již nedovolil vznik dalších stabilních těles.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1-2/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907