Mohly se kamenné planety zformovat i na okraji Sluneční soustavy?

10.10.2015 - Michal Švanda


Reklama

Zdá se, že formaci kamenných planet na periferiích Sluneční soustavy v principu nic nebrání. Jediným požadavkem na jejich vznik je taková vzdálenost od centrální hvězdy, kde mohou základní stavební prvky – především železo, nikl, křemík a hliník – existovat v pevném skupenství. A samozřejmě jich musí být k dispozici dostatek. 

Vzhledem k předpokládanému gravitačnímu rozvrstvení již v protoplanetárním disku panovaly tedy optimální podmínky pro vznik kamenných členů našeho solárního systému v jeho vnitřních částech. Podle vědců muselo ke kondenzaci zárodků planet složených z těžších prvků nutně docházet i v oblasti okupované dnes Jupiterem, Saturnem, Uranem a Neptunem. Tato kamenná jádra se pak stala základem zmíněných obřích planet, poté co se na ně gravitačně nabalovaly i lehčí prvky; není však zcela zřejmé, zda v nitrech plynných obrů přetrvala v nezměněné formě až do současnosti. Nicméně jakmile se tyto planety zformovaly, jejich gravitační vliv již nedovolil vznik dalších stabilních těles.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1-2/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907